Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

Listopadowe Uroczystości

DSC 0296 resize„Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki
Otaczał blaskiem potęgi i chwały,
Coś ją osłaniał tarczą swej opieki
Od nieszczęść, które przygnębić ją miały!

Przed Twe ołtarze zanosim błaganie:
Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!”
 

W dniu 11 listopada 2011 roku, po raz pierwszy w tak uroczystym charakterze, odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie. Rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Raniżowie, sprawowaną przez duchownych z parafii z terenu Gminy Raniżów, pod przewodnictwem ks. Proboszcza Bogdana Piekuta. Uczestniczyli w niej władze gminne, na czele z Panem Wójtem Danielem Filą oraz Przewodniczącym Rady Gminy Panem Janem Rzeszutkiem, z pocztami sztandarowymi, zaproszonymi gośćmi i licznie zgromadzonymi parafianami.

Zachęcamy również do odsłuchania niektórych z pieśni patriotycznych:

PIEŚŃ 1

PIEŚŃ 2

PIEŚŃ 3

 

W trakcie mszy odbyło się poświęcenie flagi państwowej, krzyży harcerskich oraz ślubowanie zastępu młodych harcerzy z 12. Drużyny Harcerskiej Lasowiaków i  2. Gromady Zuchów "Skrzaty" działających przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zielonce. Przyrzeczenie odbierał podharcmistrz Krzysztof Surowiec - komendant hufca ZHP im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Po zakończeniu Mszy św. przemaszerowano pod Urząd Gminy w Raniżowie, gdzie nastąpił ceremoniał państwowy. Gminny komendant straży Ryszard Kawalec złożył meldunek na ręce wójta gminy, następnie przy dźwiękach hymnu narodowego "Mazurka Dąbrowskiego" nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Po wygłoszonym okolicznościowym przemówieniu przez Wójta Gminy Raniżów i modlitwie za poległych poprowadzonej przez Ks. Proboszcza, przy dźwiękach werbli, delegacje duchownych, samorządowców, dyrektorów szkół i młodzieży szkolnej złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku Szkoły Podstawowej w Raniżowie, gdzie zaprezentowano akademię z okazji Święta Niepodległości, przygotowaną i zrealizowaną pod kierunkiem nauczycieli z terenu naszej Gminy, z udziałem uczniów ze wszystkich szkół w Gminie Raniżów. Specjalnie na tą okazję przygotowane widowisko połączone z aranżacją poetyckich utworów, pieśni patriotycznych, występami solistek, wykonywanych tańców, w tym poloneza w strojach szlacheckich przez Zespół Pieśni i Tańca Lesiaki, poruszyły cała widownię zgromadzoną na sali gimnastycznej. Z dumą podziwiano występy, które budziły ducha patriotycznego, były znakiem nadziei na przyszłość i spełnieniem słów Józefa Piłsudskiego: Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości, i nie ma prawa do przyszłości.

Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości składamy serdeczne Bóg zapłać.

HI


Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 110

W tym tygodniu 237

W tym miesiącu 400

Ogółem 944877