Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

Zarządzenia dotyczących wykonywania posługi duszpasterskiej podczas epidemii

TREŚĆ DEKRETU

Dekret Penitencjarii Apostolskiej

Dekret Penitencjarii Apostolskiej w sprawie specjalnych odpustów. TREŚĆ DOKUMENTU

OGŁOSZENIE

W związku z zaistniałą sytuacją wszystkie spotkania duszpasterskie włącznie z kursem przedmałżeńskim zostają odwołane.

DEKANALNY DZIEŃ SKUPIENIA MAŁŻENSTW

Dnia 8 marca 2020 r. w parafii Raniżów odbył się czwarty Dekanalny Dzień Małżeństw. Rozpoczął się Mszą świętą, której przewodniczył ksiądz dr Tomasz Cuber - dyrektor Diecezjalnego Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin. Dziekan dekanatu raniżowskiego ks. Bogdan Piekut organizator całego spotkania cytatem "Jak się kłócić, aby się nie rozwodzić" zachęcił do uważnego słuchania słowa Bożego.

Dziękujemy ks Tomaszowi, który zwrócił uwagę na najważniejsze pragnienie człowieka - bycie szcześliwym. Podkreślił, że istotą szczęścia jest to jeśli kochamy i jesteśmy kochani.Wtedy mamy poczucie pełnego szczęścia. Istotą szczęścia ludzkiego jest to, że Pan Bóg obdarowuje nas miłością przez drugiego człowieka. Stawiając zamiennie "czas to miłość" zamiast "czas to pieniądz" - ks Tomasz zaznaczył, że najważniejsza w życiu jest miłość bo to ona prowadzi do pełnego szczęścia. Dalszą część spotkania poprowadziła para małżeńska Dorota i Krzysztof Zuba. Na spotkanie przybyło 45 par z rodzinami, wszyscy zostali przyjęci smacznym obiadem, kawą, herbatą i ciastem. Uważnie i w skupieniu - razem z 70-cioma osobami uczestniczącymi w kursie przedmałżeńskim - słuchaliśmy konferencji "Komunikacja w małżeństwie" czyli o tym jak budować szczęście małżeńskie i rodzinne oraz poprawnie się komunikować aby się nie niszczyć. Spotkanie zakończyliśmy odmówioną koronką do Bożego Miłosierdzia i kapłańskim błogosławieństwem.

zobacz zdjęcia

30 lat z nami... - Jubileusze naszego organisty Eugeniusza Chorzępy

A ja chcę wielbić na harfie

Twoją wierność, mój Boże!

Będę Ci grał na cytrze…

Rozradują się moje wargi, gdy będę Ci śpiewał…

                                                                                (Ps 71)

W duchu wdzięczności Bogu pan Eugeniusz Chorzępa obchodził swój potrójny jubileusz: 80 urodziny, 60 lat pracy organistowskiej i 30 lat posługi w parafii WNMP w Raniżowie. W dniu 23 lutego 2020 roku uroczystą Mszę św. w tej intencji sprawował J.E. ks. Bp. Edward Frankowski. Koncelebransami byli: ks. Dziekan Bogdan Piekut, ks. Stanisław Półchłopek, ks. Krzysztof Tryk, ks. Paweł Solis, ks. Dominik Żelazko oraz ks. Konrad Fedorowski. W homilii wygłoszonej przez ks. Biskupa, wybrzmiało mocno znaczenie muzyki sakralnej, która ubogaca liturgię. Przez ostatnie 30 lat czynił to w naszej parafii, pan Eugeniusz, który nie tylko gra na organach, ale prowadzi chór parafialny oraz scholę w Porębach Wolskich. Jubilat na koniec odbierając życzenia od przedstawicieli parafian oraz rodziny, podziękował wszystkim obecnym za wspólną modlitwę i pamięć.

zobacz zdjęcia

Tropem Wilczym 2020

plakat2

Za tydzień 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji nasza parafia wspólnie z raniżowskim stowarzyszeniem organizuje już po raz trzeci Bieg Tropem Wilczym. Tych którym kondycja pozwala zapraszamy do udziału w biegu, a wszystkich zapraszamy do kibicowania. Biegowi będzie towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego i inne atrakcje. Szczegółowe informacje w Internecie i na plakatach.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ

                18-25.01.2020  

Chrystus jest chlebem zbawienia dla człowieka wędrującego

i pielgrzymującego przez ziemię. 

Jan Paweł II

W sobotę 18 stycznia br. po Mszach Św. pielgrzymi w liczbie 98  z Kościoła pw. WNMP w Raniżowie, wyruszyli do Krakowa i Rzeszowa, by wylecieć do Eilatu i Tel Avivu. Podzieleni na dwie grupy, otoczeni opieką duszpasterską przez Ks. Proboszcza Bogdana Piekuta i Ks. Andrzeja Rusaka, szczęśliwie wylądowaliśmy w Ziemi Świętej. Wieczorem wraz z naszymi przewodnikami Ks. Markiem Mijalem i Panem Mirosławem Pukało dotarliśmy do hotelu w Betlejem (Autonomia Palestyńska). Program dla obu grup był taki sam, ale realizowany przez przewodników w różnej kolejności. W każdym dniu Pielgrzymi obu grup przeżywali wspólną Eucharystię i spotykali się noclegu.

Niedzielny poranek 19 stycznia, pierwsze spotkanie ze Starą Jerozolimą rozpoczęła wędrówka wzdłuż murów wzniesionych w XVI wieku przez Sulejmana Wspaniałego. Przez Bramę Lwów weszliśmy w wąskie uliczki Starego Miasta nawiedzając Bazylikę św. Anny. Protoewangelia Jakuba mówi, że tutaj narodziła się Matka Boska. Do kościoła przylegają odkryte przez archeologów pozostałości Sadzawki Betesda nazywanej też Owczą. Tu rozważaliśmy cud uzdrowienia chromego wsłuchując się w tekst Ewangelii św. Jana. Głębokim przeżyciem było rozważanie Drogi Krzyżowej (Via Dolorosa), której stacje wśród wąskich uliczek Jerozolimy, są sygnalizowane cyfrą rzymską lub płaskorzeźbą wyrytą na murze. Polskim akcentem jest III stacja - kaplica ufundowana w 1947 r. przez żołnierzy Armii gen. Andersa. Ostatnie pięć stacji rozważaliśmy już w Bazylice Grobu Świętego. Zauroczeni bogatym wystrojem bizantyjskich kaplic, uklękliśmy przed Skałą Golgoty - miejscem ukrzyżowania Pana Jezusa, Kamieniem Namaszczenia oraz przy pustym Grobie, który głosi całemu Światu, że „Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!”. Wielkim przywilejem było uczestnictwo we Mszy Św. w Kaplicy Najświętszego Sakramentu. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Zaśnięcia NMP, nazywanej matką wszystkich świątyń chrześcijańskich. Kolejnym punktem był Wieczernik, pod którym w Synagodze -wg tradycji żydowskiej- znajduje się grób Króla Dawida. Jerozolimę pożegnaliśmy wieczorem pod Ścianą Płaczu.

W poniedziałek 20 stycznia, udaliśmy się w Betlejem do Sanktuarium na Polu Pasterzy. To kościół, nawiązujący architektonicznie do wieży i szałasu pasterskiego. Tu odśpiewaliśmy kolędę i wysłuchaliśmy tekstu Ewangelii wg Św. Łukasza. Następnie udaliśmy się do kościoła Św. Katarzyny na Mszę Św. Kolejnym miejscem do którego udaliśmy się była Bazylika Narodzenia Pańskiego, która stoi nad grotą, w której narodził się Jezus. Tu uklękliśmy, adorując miejsce narodzenia oznaczone gwiazdą. Następnie nawiedziliśmy Grotę Mleczną, w której wg tradycji Matka Boska w drodze do Egiptu zatrzymała się, by nakarmić Jezusa. Jak mówi tradycja kilka kropli mleka spadło na skalę, i ta stała się mlecznobiała. Od wieków miejscowe kobiety chrześcijanki i muzułmanki pielgrzymują do Groty, by uprosić dar potomstwa. Dalej autokarem dotarliśmy do Ain Karem – Sanktuarium Nawiedzenia. To tam udała się Maryja by odwiedzić swoją krewną Elżbietę. Na dziedzińcu świątyni znajduje się rzeźba przedstawiająca spotkanie Niewiast, a na ścianie są umieszczone tablice
z tekstem Magnificat, w różnych językach, w tym po polsku. Zwiedzanie zakończyliśmy w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w skrócie nazywanym Yad Vashem.

We wtorek 21 stycznia, udaliśmy się do Betanii miasta Marty, Marii i Łazarza. Tu modliliśmy się w kościele o. Franciszkanów, w pobliżu grobu Łazarza. Pielgrzymując dalej stanęliśmy na Pustyni Judzkiej, by poprzez tekst Ewangelii św. Marka, spojrzeć na drogę z Jerycha do Jerozolimy, klasztor św. Jerzego i wzbudzić refleksję nad gestem miłosiernego Samarytanina. W Jerychu położonym 276 m p.p.m., zatrzymaliśmy się przy sykomorze, na którą miał się wspiąć niskiego wzrostu celnik Zacheusz, by zobaczyć przechodzącego Jezusa. Drzewo to nie jest tym samym, na które wdrapał się zwierzchnik celników lecz jest symbolem ewangelicznego opisu. Kolejnym miejscem na naszym pątniczym szlaku była Góra Kuszenia z „przyklejonym” do jej zbocza greckim klasztorem prawosławnym. Na terenie klasztoru znajdują się schody prowadzące do tego samego kamienia, przy którym – wg tradycji – Jezus był kuszony przez szatana po 40 dniowym poście. Nad Jordanem, pobłogosławieni, odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, a następnie przemieściliśmy się nad Morze Martwe, w którym co odważniejsi zażyli niezapomnianej kąpieli.

W środę 22 stycznia w Galilei stanęliśmy na Górze Tabor, nazywanej też Górą Przemienienia Pańskiego, gdzie jak opisują to Ewangelie, uczniowie Piotr, Jan i Jakub ujrzeli Pana Jezusa rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem. Tu uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, po której udaliśmy się na posiłek zwany rybą św. Piotra. Po obiedzie wyruszyliśmy do Kafarnaum, by zobaczyć zachowane pozostałości domu św. Piotra.   W tym samym kompleksie przechadzając się wśród odkopanych przez archeologów pozostałości Synagogi Białej, nawiązując do Ewangelii św. Marka […Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach…] przewodnik wyjaśnił gdzie w synagogach znajdowały się te „pierwsze krzesła” o których mówi Ewangelia. Następne miejsca w których wielbiliśmy Pana, to kościoły w Tabga: Rozmnożenia Chleba, Prymatu Św. Piotra i Ośmiu Błogosławieństw. W promieniach zachodzącego słońca wsiedliśmy do łodzi, by odbyć rejs po Jeziorze Galilejskim. Wsłuchując się w słowa Ewangelii wg św. Łukasza podziwialiśmy panoramę Tyberiady (tu był też nasz nocleg).

Czwartek 23 stycznia, w Nazarecie wstąpiliśmy do Cerkwi Archanioła Gabriela, zaczerpnęliśmy wody ze źródła, do którego wg tradycji przychodziła Maryja. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Zwiastowania Pańskiego, by pomodlić się w grocie zwiastowania przy ołtarzu „Verbum Caro Hic Factum Est” i wysłuchać historii o tym miejscu. Mijając pomnik przedstawiający św. Józefa wstąpiliśmy na modlitwę do kościoła pod Jego wezwaniem. Kana Galilejska - Sanktuarium Pierwszego Cudu Jezusa. Tutaj uczestniczymy w uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Księdza Proboszcza z odnowieniem ślubów małżeńskich. Kolejne miejsce to Hajfa. Krótki postój przy barwnych Ogrodach Bahaitów. Wstępujemy do Klasztoru Karmelitów Bosych Stella Maris na Górze Karmel. Stąd spoglądamy na port i góry Libanu. Droga powrotna wiedzie nadbrzeżem Morza Śródziemnego. W Cezarei Nadmorskiej w blasku zachodzącego słońca oglądamy akwedukt z czasów rzymskich. Wieczorem docieramy do hotelu w Betlejem.

Piątek 24 stycznia, Jerozolima spina nasz pielgrzymkowy program. Zaczynamy od Góry Oliwnej. Wstępujemy do Meczetu Wniebowstąpienia, gdzie w kamieniu odciśnięta jest stopa Jezusa. Modlimy się w kościele Pater Noster. Kolejnym miejscem jest kaplica Dominus Flevit (Pan zapłakał) znajdująca się na zboczu Góry Oliwnej, z pozostałościami nekropolii żydowskiej, chrześcijańskiej oraz bizantyjskiego klasztoru. Udajemy się do Kościoła Grobu Najświętszej Maryi Panny, gdzie wedle tradycji znajduje się grób Matki Jezusa. Zbliżając się do końca naszego pielgrzymowania, nawiedziliśmy Kościół Wszystkich Narodów, znany również jako Kościół Konania. To rzymskokatolicka świątynia, położona na Górze Oliwnej, obok Ogrodu Getsemani. Upamiętnia on miejsce modlitwy Jezusa przed męką. Pielgrzymowanie po Ziemi Świętej zakończyliśmy w Kościele Św. Piotra in Gallicantu. To tutaj Św. Piotr trzykrotnie zaparł się pojmanego Chrystusa, „zanim kogut zapieje…”. Na pamiątkę tego wydarzenia na dachu świątyni widnieje złoty kogut nad czarnym krzyżem. Tu uczestniczyliśmy we Mszy Świętej dziękczynnej, ostatniej na szlaku pielgrzymki, po której wykonano pamiątkowe zdjęcie grupowe.

W sobotę rankiem żegnając Betlejem udaliśmy się na lotniska do Ejlatu i Tel Avivu, skąd szczęśliwie wróciliśmy do Polski. Podsumowując, odbyta Pielgrzymka do Ziemi Świętej była jedyną w swoim rodzaju. To Ziemia umiłowana i wybrana przez Boga. Tu zrodziła się Ewangelia, w której tkwią korzenie naszej wiary. Nawiedzenie sanktuariów związanych z ziemskim życiem Jezusa, Maryi i Apostołów, to powrót do kolebki wiary chrześcijańskiej i rodzącego się Kościoła. Tu ujawnia się mozaika ludzi wyznających religię mojżeszową, chrześcijańską i muzułmańską. Pielgrzymując i modląc się w miejscach świętych (także dla wyznawców innych religii) pogłębiliśmy wiarę w naszego Zbawiciela.

W tym miejscu, w imieniu wszystkich pielgrzymów, chcieliśmy serdecznie podziękować naszemu Księdzu Proboszczowi za zorganizowanie tej pielgrzymki. Dzięki Jego inicjatywie i zaangażowaniu tak wiele osób mogło stąpać śladami naszego Zbawiciela. Serdeczne podziękowania składamy także na ręce Ks. Andrzeja Rusaka, który jako nasz drugi Opiekun Duchowy dbał o wspaniałą atmosferę pielgrzymkową. Szczególne podziękowania należą się także naszym przewodnikom Ks. Markowi Mijalowi i Panu Mirosławowi Pukało, za ogromną wiedzę zarówno teologiczną jak i historyczną oraz umiejętność dzielenia się nią. Był to dla wszystkich pielgrzymów czas szczególnych i niezapomnianych rekolekcji.

zobacz zdjęcia

Spotkanie kolędników Misyjnych w Tarnobrzegu

W 12 stycznia 2020 delegacja kolędników misyjnych wraz z opiekunami wzięła dział w diecezjalnym spotkaniu kolędników misyjnych w Tarnobrzegu. Kolędnicy uczestniczyli we mszy świętej pod przewodnictwem biskupa diecezji rzeszowskiej Jana Wątroby. Po mszy świętej przemaszerowali w barwnym korowodzie, po czym obejrzeli jasełka. Na zakończenie kolędnicy wzięli udział w Agapie. Bardzo dziękujemy opiekunom: p. Krzysztofowi Praisner , p. Mirosławowi Adamczyk, oraz Weronice Kołodziej oraz wszystkim dzieciom które w tym roku zaangażowały się w akcję kolędników misyjnych. Wydarzenie to było okazją do podzielenia się wrażeniami z tegorocznej kolędy misyjnej podczas, której zbierano datki na rzecz dzieci z Amazonii.

zobacz zdjęcia

Koncert zespołu ZAKOPOWER

Trwając w radości wypływającej z narodzin naszego Pana Jezusa Chrystusa, mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczyć w wyjątkowym koncercie kolęd w wykonaniu zespołu Zakopower. To wydarzenie zgromadziło dużą liczbę osób nie tylko parafian, ale również ludzi z okolicznych miejscowości, którzy wypełnili naszą świątynię po brzegi. Prócz popularnych kolęd zespół zaprezentował mniej znane pastorałki, a efekty specjalne oraz wystrój naszej świątyni zrobiły ogromne wrażenie na zgromadzonej publiczności. Składamy podziękowania ks. Dziekanowi Bogdanowi Piekutowi proboszczowi naszej parafii oraz sponsorom za sprawą których mogliśmy uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Był to czas radosnego uwielbiania Dzieciątka Jezus.

maxresdefault

zobacz zdjęcia

Rozesłanie misyjne Kolędników Misyjnych 2020

Przedsięwzięcie Kolędników Misyjnych w naszej parafii ma już kilkunastoletnią tradycję. 11 grup Kolędniczych ( w tym 57 dzieci ) odwiedziło nasze domy niosąc radość z faktu Bożego Narodzenia. Oprócz tego kolędnicy opowiadali o trudnej sytuacji dzieci z Amazonii. W dniu 26.12.2019r. na mszy św. o godzinie 9 ks. proboszcz Bogdan Piekut uroczyście pobłogosławił i rozesłał kolędników, którzy czynnie zaangażowali się w jej oprawę. W dniach 27-28.12.2019r. grupy kolędnicze wraz z opiekunami odwiedzały domy naszej parafii. Trochę deszczu i śniegu nie przeszkodziło odważnym i mocno zaangażowanym kolędnikom kroczyć od domu odo domu i wesoło kolędować. Każdy kto otworzył drzwi domów i serc otrzymywał misyjną pamiątkę kolędowania. Bardzo dziękuje za życzliwość i otwarte serce.

zobacz zdjęcia

Kolędnicy misyjni podczas kolędowania zobacz zdjęcia

Parafialny Koncert Kolęd 2019

29 grudnia w naszym Kościele odbył się koncert kolęd w wykonaniu naszej parafialnej scholi. W tym roku dołączyli również niektórzy rodzice, którzy ubogacili koncert swoją grą na instrumentach.

zobacz zdjęcia

Parafialny Mikołajkowy Turniej w Tenisa Stołowego

Dnia 4 grudnia w Raniżowie został rozegrany Parafialny Mikołajkowy Turniej w Tenisa Stołowego Liturgicznej Służby Ołtarza. W rozgrywkach wzięło udział 15 ministrantów. Po zaciętej rywalizacji wyłoniono finalistów. W kategorii ministrant zwyciężył Bartłomiej Kochanowicz, natomiast w kategorii lektor pierwsze miejsce zajął Daniel Sondej. Dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom. Klasyfikacja miejsc w kategorii ministrant: 1 miejsce- Kochanowicz Bartłomiej 2 miejsce- Piróg Szymon 3 miejsce- Partyka Aleksander Klasyfikacja miejsc w kategorii lektor: 1 miejsce- Sondej Daniel 2 miejsce- Burek Marcin 3 miejsce- Ufnal Michał.

zobacz zdjęcia

Oazowe Andrzejki

30 listopada w naszej Parafii odbyły się OAZOWE ANDRZEJKI dla scholanek i młodszych ministrantów. Wszyscy razem tańczyli i bawili się. Czas spędzony razem był niezapomniany

zobacz zdjęcia

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 107

W tym tygodniu 107

W tym miesiącu 6886

Ogółem 709149