Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

Odpust parafialny 2019

         W sierpniu Kościół obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dla naszego Kościoła parafialnego jest to czas szczególnej łaski, bowiem w tym dniu możemy zyskać odpuszczenie grzechów. Słowo „Odpust” w teologii katolickiej oznacza darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy.
         W tym dniu o godzinie 1130 rozpoczęła się uroczysta Suma odpustowa pod przewodnictwem księży neoprezbiterów: ks. rodaka Franciszka Sidora, ks. Krzysztofa Kozieła, ks. Piotra Pudło, który wygłosił homilię o roli Matki Bożej w życiu każdego z nas. Koncelebransami byli ks. Proboszcz Bogdan Piekut, ks. Konrad Fedorowski, ks. Grzegorz Ozga. Licznie przybyli również księża z sąsiednich parafii.
Podniosły charakter uroczystości nadała Orkiestra Dęta z Mazurów pod przewodnictwem pani Aleksandry Niezgody oraz poczty sztandarowe OSP z wszystkich miejscowości z naszej parafii. Obecny był również poseł na Sejm RP pan Zbigniew Chmielowski wraz z małżonką.

          Święto Matki Bożej Wniebowziętej potocznie nazywane Świętem Matki Bożej Zielnej od X wieku łączy się z błogosławieństwem ziół leczniczych, a także świętem Matki Bożej Dożynkowej, bo zgodnie z kalendarzem rolniczym „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Z tego powodu mieszkańcy poszczególnych wiosek, w dowód wdzięczności za plony przywieźli okazałe wieńce dożynkowe.. Na zakończenie Mszy Św. przedstawiciele parafian złożyli życzenia księżom neoprezbiterom, obejmując młodych kapłanów modlitwą i obdarzając „Margaretką”.Następnie nowo wyświęceni kapłani udzielili wszystkim zebranym apostolskiego błogosławieństwa.

zobacz zdjęcia

„To co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci”

„To co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci”

                                                                              ( Artur Oppman )

21 lipca 2019 roku kolejna miejscowość należąca do naszej parafii obchodziła swój wielki jubileusz. Staniszewskie wchodziło pierwotnie w skład Ossówki, która została erygowana przez króla Zygmunta Augusta w 1569 r. Obchody 450-lecia rozpoczął uroczysty przemarsz pod przewodnictwem Orkiestry Dętej z Mazurów. O godz. 1300 została poświęcona tablica upamiętniająca to wielkie wydarzenie. Poświęcenia dokonał ks. kanonik Bogdan Piekut proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Raniżowie.

Do odsłonięcia tablicy poproszono: posła na Sejm RP pana Mieczysława Miazgę, marszałek województwa podkarpackiego panią Ewę Draus, przedstawiciela wojewody podkarpackiego pana Michała Delikata, wójta gminy Raniżów pana Władysława Grądziela, przewodniczącego rady gminy pana Jana Puzio oraz sołtysa Staniszewskiego pana Janusza Grochalę.

Po poświęceniu rozpoczęła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem ks. rodaka Jacaka Piroga, koncelebrowali: ks. proboszcz Bogdan Piekut oraz nowy wikariusz ks. Krzysztof Kozieł. Obecni byli również ks. kanonik Kazimierz Zięba, ks. kanonik Eugeniusz Worsa i ks. Mariusz Gorczyca.

W oprawę Mszy Św. zaangażowani byli mieszkańcy Staniszewskiego, a także poczty sztandarowe Straży Pożarnej z poszczególnych miejscowości: z Woli Raniżowskiej, Mazurów, Zielonki oraz Staniszewskiego oraz poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Staniszewskiem. Swoim śpiewem ubogacił Mszę Św. chór parafialny na czele z panem organistą Eugeniuszem Chorzępą oraz Orkiestra z Mazurów pod przewodnictwem państwa Aleksandry i Bronisława Niezgodów.

Pod koniec Mszy Św. rodzina Poczekajłów w imieniu wszystkich obecnych złożyła życzenia ks. Krzysztofowi z okazji jego imienin.

Na zakończenie uroczystej Mszy Św. wszyscy obecni mieli okazję wysłuchania prelekcji o historii Ossówki –Staniszewskiego opracowaną przez panią Annę Rosół- Sroczyk, którą wygłosiła pani Elżbieta Sądej.

zobacz zdjęcia

„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”

Te słowa św. Jana Pawła II, które widnieją na odsłoniętej tablicy kaplicy w Zielonce stały się inspiracją do tego, by połączyć wydarzenie 450-lecia istnienia wsi Zielonka z corocznymi obchodami odpustu, przypadającego na Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego. Dzień ten był okazją by podziękować Bogu za piękny jubileusz istnienia Zielonki- Ossówki, a także uczcić Serce Jezusa. W odnowionej kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godzinie 1300 została odsłonięta pamiątkowa tablica. Odsłonięcia dokonali poseł na sejm RP p. Zbigniew Chmielowiec , wicemarszałek woj. Podkarpackiego p. Ewa Draus, , wójt gminy Raniżów p. Władysław Grądziel, sołtys wsi Władysław Kobylarz. Poświęcenia tablicy oraz wyremontowanej kaplicy dokonał ks. Kanonik Bogdan Piekut. Po nim odbyła się uroczysta Msza Św., pod przewodnictwem ks. Dr. Stanisława Puzio- rodaka z Zielonki. Koncelebrowali ją: ks. Kan. Bogdan Piekut, ks. Jacek Uliasz, ks. Stanisław Półchłopek, ks. Mariusz Gorczyca , ks. Jacek Piróg, oraz gość z Paragwaju ks. Maciej Ciamaga , który jest współpracownikiem ks. Tadeusza Brzuszka. W procesji z darami brali udział przedstawiciele poszczególnych wiosek, które kiedyś wchodziły w skład Zielonki. Podczas tej mszy św. Siostra profesor Margerita Sondej pochodząca z Porąb Wolskich przybliżyła wszystkim obecnym treść objawień dotyczących praktyki pierwszych piątków miesiąca. Na zakończenie przyszedł czas życzeń i podziękowań. W sposób szczególny dla obecnego ks. dr. Stanisława, który obchodził 20 rocznicę święceń kapłańskich jak również dla odchodzącego z naszej parafii ks. Dominika Żelazko. Oprawę Mszy św. zapewnił chór parafialny z Raniżowa i orkiestra dęta z Mazurów pod przewodnictwem państwa Aleksandry i Bronisława Niezgodów. Po Mszy św. wszyscy wyruszyli w uroczystym marszu na dalsze świętowanie przy Domu Ludowym w Zielonce.

zobacz zdjęcia

Prymicje ks. Franciszka Sidora

W dniu 19 czerwca nasz parafianin Franciszek Sidor został wyświęcony na kapłana diecezji sandomierskiej. Ks. Franciszek będzie odprawiał Msze Prymicjyjną w naszym kościele w dniu 23 czerwca o godzinie 11:30. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

48 5 280x420

Boże Ciało 2019

FOTORELACJA z Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

zobacz zdjęcia

Misje Parafialne 2019

MISJE PARAFIALNE RANIŻÓW 9-16 CZERWCA 2019

W POSZUKIWANIU SZCZĘŚCIA

Nasza parafia od 9 do 16 czerwca przeżywała podwójnie wyjątkowe wydarzenia: czas Misji Świętych oraz peregrynację figury św. Michała Archanioła. Misje parafialne mają długą tradycję w Kościele katolickim. Cel misji zawsze pozostawał taki sam - rozbudzić w sobie na nowo wiarę i umocnić naszą relację z Bogiem. Są one szczególnym rodzajem otwartych rekolekcji. Misje   prowadzili Księża Michalici: Rafał Szwajca i Krzysztof Poświata. Przeżyliśmy 8 niezwykłych dni wypełnionych od 8.00 do 20.30 rytmem Mszy Św., nauk rekolekcyjnych, modlitw i nabożeństw.

Czas Świętych Misji rozpoczął się w niedzielę 9 czerwca Mszą Św. o godz 7.00 z intronizacją Pisma Świętego i zapaleniem Paschału. Temat przewodni niedzieli to : Wobec tajemnicy Boga. A wieczorem drugie niezwykłe wydarzenie, uroczyste powitanie św. Michała Archanioła symbolizowanego przez replikę jego figury z Sanktuarium Monte Sant Angelo, która peregrynuje po polskich parafiach od kilku lat.

Poniedziałek z motywem przewodnim: Tajemnice Ludzkiego Ciała to oprócz codziennych nauk misyjnych modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów.

Wtorek upłynął pod hasłem: W Poszukiwaniu Ratunku, a jego kwintesencja to modlitwa o przebaczenie. Wieczorem uroczyście pożegnaliśmy figurę Św. Michała Archanioła.

Środa z przesłaniem Być w Dobrych Rękach to przede wszystkim odnowienie Sakramentu Chrztu Świętego, a wieczorem Misyjna Droga Krzyżowa ulicami Parafii.

Czwartek to Tęsknota Za Mocą, mocą samego Ducha Świętego. Centralny punkt dnia to odnowienie sakramentu bierzmowania.

Intrygujący motyw przewodni piątku: W Blasku i Cieniu Krzyża. To czas odwiedzin chorych i Msze z udzieleniem sakramentu namaszczenia. Wieczorna Msza z procesją na cmentarz i modlitwą za zmarłych. W tym dniu odbyła się również spowiedź misyjna.

Sobota to szczególny dzień dla małżeństw z hasłem tęsknym i często używanym w codziennym życiu: Nie Ma Jak W Domu. Wiele małżeństw odnowiło śluby małżeńskie i otrzymało uroczyste błogosławieństwo.

Niedziela to Msze Św. z naukami na zakończenie Misji. I hasło program na dalsze życie, które powinno przyświecać każdemu parafianinowi.: Prowadź mnie, Panie Mój. O godz. 19.00 odbyło się nabożeństwo końcowe z uroczystym błogosławieństwem i złożeniem przyrzeczeń misyjnych.

Dla wielu z nas był to wyjątkowy czas szukania i poznawania Boga, odkrywania Jego miłości, otwierania przed Nim swego serca i rozpoznawania Jego woli w swoim życiu.

To czas myślenia i refleksji, a niejednokrotnie rozrachunku z własnym sumieniem w obliczu prawdy o miłosierdziu Boga względem człowieka, względem mnie samego. To wreszcie czas naprawiania relacji z ludźmi, z którymi żyjemy, pracujemy, których kochamy i których trudno nam zaakceptować, osób bliższych i dalszych naszemu sercu.

Misje to czas uświadomienia sobie, że jesteśmy kochani przez Boga, że On w swej niezmierzonej miłości posłał swojego Syna, Jezusa Chrystusa, który na Krzyżu oddał swoje życie za każdego z nas, i że Jezus zmartwychwstał, abyśmy  mogli na wieki przebywać z Nim w Jego królestwie.

Pożegnanie figury św. Michała Archanioła zobacz zdjęcia       WIDEO

W Poszukiwaniu Szczęścia- X Piesza Pielgrzymka Raniżów – Leżajsk 2019

W sobotę 8 czerwca w Wigilię Zesłania Ducha Św. pod hasłem „W Poszukiwaniu Szczęścia”, odbyła się 10-ta - jubileuszowa pielgrzymka do Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Tak to już 10 lat. Te jednodniowe rekolekcje w drodze - w tym roku w wyjątkowo gorącej aurze - stanowiły zarówno zapowiedź jak i bezpośrednie przygotowanie do Misji parafialnych z tym samym motywem przewodnim. Jak co roku zanosiliśmy nasze intencje do  Maryi pragnąc ofiarować Jej nasz trud, dziękować i prosić. W tym roku przede wszystkim prosiliśmy o zesłanie Ducha Św. i jego mocy na Księży Misjonarzy, Duszpasterzy naszej parafii, jak i na całą parafię oraz o owocne przeżycie tego świętego czasu ćwiczeń duchowych. Grupa liczyła ok. 350 osób. Opiekę duchową sprawowało trzech kapłanów: Ksiądz Proboszcz , Ks. Dominik i Ks. Konrad. Po dotarciu do Sanktuarium MB Leżajskiej był czas na prywatną modlitwę przed cudownym obrazem. O godz. 18 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej Wigilii Zesłania Ducha Świętego, która była uwieńczeniem naszego pielgrzymowania. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom tegorocznej pielgrzymki.

PIELGRZYMKA Z DO WŁOCH ŚLADAMI ŚWIĘTYCH 27.04-4.05-2019 r.

Niezapomniane 8 dni dla grupy 61 pielgrzymów pod przewodnictwem Ks. Proboszcza. A wszystko zaczęło się o północy z 26 na 27 kwietnia wyjazdem do Wiednia.  Tam na Kahlenbergu została odprawiona Msza Św. w miejscu w którym Król Jan III Sobieski uczestniczył we Mszy Św. jako ministrant przed wielką bitwą z Turkami w 1683 r. Potem udaliśmy się do centrum miasta na spacer przez Hofburg i wizytę w Katedrze św. Szczepana.

Drugi dzień to deszczowa lecz mimo to piękna Wenecja z Placem i Bazyliką św. Marka. Następnie przejazd do Padwy, gdzie zwiedziliśmy romańsko – gotycką Bazylikę Św. Antoniego z Jego grobem; wyjazd do Asyżu. 

Asyż to przede wszystkim Bazylika Św. Franciszka, Św. Klary i Matki Bożej Anielskiej z niespotykanymi różami bez kolców. Dalej przejazd do Cascii – nawiedzenie sanktuarium i relikwii św. Rity. Tam też spotkaliśmy się w naszym rodakiem - Księdzem Stanisławem Puzio, który na co dzień posługuje w jednej z pobliskich parafii.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu mówi znane powiedzenie, a więc i nas nie mogło tam zabraknąć. Nawiedziliśmy 4 bazyliki: św. Piotra z grobem Ojca Świętego Jana Pawła II,  św. Jana na Lateranie- i Santa Maria Maggiore. Następnie spacer i podziwianie zabytków, m.in.: Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Plac Navona, Ołtarz Ojczyzny i fontanna Di Trevi. Na Lateranie, w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki św. Jana,mieliśmy łaskę przejść na kolanach po Świętych Schodach, które w tym czasie na krótko po prawie trzech wiekach nie były przykryte drewnianymi osłonami. Schody te, zgodnie z tradycją pochodzą z Pretorium, w którym urzędował Poncjusz Piłat. To po nich Chrystus miał być prowadzony na sąd.

Kolejny dzień to przede wszystkim uczestnictwo na modlitwie Anioł Pański pod przewodnictwem Ojca Świętego; a także nawiedzenie czwartej   bazyliki św. Pawła za Murami. Druga cześć dnia to wyjazd na Monte Cassino – Cmentarza Żołnierzy Polskich oraz Klasztor OO. Benedyktynów; wyjazd do San Giovanni Rotondo.

W szóstym dniu odwiedziliśmy miejsca związane z działalnością Świętego Ojca Pio, dalej przejechaliśmy na Monte Sant Angelo do groty, gdzie ukazał się Św. Michał Archanioł. Kolejnym punktem programu był przejazd do Lanciano - miejsca cudu eucharystycznego.

Zawracamy w stronę Polski . Po drodze odwiedzamy Loreto z Bazyliką i Domkiem Świętej Rodziny oraz Budapeszt, gdzie na krótką chwilę zatrzymaliśmy się w bazylice Św. Stefana

Fotorelacja

Niedziela Palmowa 2019

zobacz zdjęcia

EDK - Raniżów

54524375 377654089453349 9084772673413709824 n

Dekanalny Dzień Skupienia

Schowek 4

„Pod opieką Matki Bożej…” – Ferie z Bogiem 2019

W dniach 11-16 luty oraz 18-23 luty dzieci i młodzież z naszej parafii oraz parafii Mazury wyjechała do Zakopanego aby uczestniczyć w turnusie „Ferie z Bogiem”. Nasz czas wypoczynku rozpoczęła Msza Święta sprawowana w Kościele w Raniżowie. Umocnieni Eucharystią i oddani pod opiekę MB Wniebowziętej wyruszyliśmy w drogę. Pierwszym ważnym miejscem była Wieliczka, gdzie zwiedzaliśmy podziemne korytarze Kopalni Soli, następnie udaliśmy się do Zakopanego. Drugiego dnia wyruszyliśmy poznawać miasto Zakopane. Pierwszym punktem było spotkanie w domu sióstr Albertynek, tam również w kaplicy sióstr sprawowaliśmy Msze Świętą. Następnie wjechaliśmy na szczyt Gubałówki (1126 m n.p.m.), skąd podziwialiśmy panoramę Tatrzańskich szczytów. Po obiedzie był czas na kąpiel w gorących źródłach Term Chochołowskich. We środę rozpoczęliśmy naszą narciarską przygodę na stoku w Pardałówce. Po obiedzie pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach. We Czwartek nasze narciarskie umiejętności pozwoliły na wizytę na większym stoku w Witowie. Po południu Pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Cudownego Medalika na Olczy. Dzięki owocnej pracy instruktorów, po dwóch dniach nauki wszyscy uczestnicy wyjazdu mogli w Piątek przez trzy godziny szusować na stoku w Pardałówce. Po południu ostania wizyta na Krupówkach i Msza Święta w kościele parafialnym w Cyrhli. Podczas naszego wyjazdu umacnialiśmy naszą wspólnotę poprzez wspólną zabawę i tańce integracyjne w trakcie pogodnych wieczorów. Każdy dzień naszego wyjazdu kończyło uroczyste odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego. W Sobotę po pożegnaniu z górami udaliśmy się do Królewskiego Miasta Krakowa. Wizyta przy jamie smoka Wawelskiego. Odwiedziliśmy Katedrę Wawelską oraz modliliśmy się przy sarkofagu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Marszałka Piłsudskiego. Kolejnym i ostatnim etapem było nasze pielgrzymowanie do Sanktuarium Św. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach. Nasze wspólne przeżywanie Ferii z Bogiem zakończyła Msza Święta w kaplicy siostry Faustyny. Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do przygotowania naszego wyjazdu. Wychowawcom i animatorom za poświęcony czas i troskę o każdego uczestnika. Za wszelkie dobro które było naszym udziałem Chwała Panu!

Turnus II

Zmarł śp. Marian Pomykała

Dnia 29 stycznia zmarł Pan Marian Pomykała. Pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Parafialnej w latach 1990 do 2013 roku.

Msza św. pogrzebowa 2 lutego o 13:00 w kościele parafialnym.

Wieczne odpoczywanie, racz mu dać Panie...

czarno białe

Zmarł śp. Stanisław Kochanowicz

28 stycznia zmarł wieloletni Kościelny naszej Parafii Pan Stanisław Kochanowicz, przeżywszy 85 lat.

Msza Św. Pogrzebowa jutro 30.01 tj. Środa o godzinie 14.00 w kościele parafialnym w Raniżowie.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie...

51158934 2494853340529488 534978734092976128 n

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 63

W tym tygodniu 251

W tym miesiącu 2550

Ogółem 680360