Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

Ogniska Patriotyzmu

"Mój Święty Patron"

 

Cele Konkursu:

 • Zainteresowanie uczniów życiem świętych i błogosławionych, ukazanie ważnej roli patrona.

 • Poprzez przykład życia świętych i błogosławionych, ukazanie wzorów życia chrześcijańskiego.

 • Doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji (książki, Internet, żywoty świętych, czasopisma).

 • Rozwijanie zainteresowań plastycznych.

Zasady uczestnictwa w konkursie:

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej.

Prace będą oceniane w dwóch kategoriach:

 • Klasy młodsze 1-3

 • Klasy starsze 4-8

 • Format pracy : A4

 • Plakat może być wykonany dowolną techniką

 • Plakat może być przygotowany przez jednego ucznia

 • Plakat powinien być podpisany czytelnie i opatrzony kartą zgłoszenia zawierającą:

imię i nazwisko ucznia, klasę, szkołę, adres, imię i nazwisko opiekuna.

 • Każdy z uczestników, niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzyma dyplom uczestnictwa.

 • Dla najlepszych uczniów w każdej grupie wiekowej przewidziane są nagrody książkowe oraz wyróżnienia. Prace będą oceniane przez Komisję konkursową.

 • Do pracy należy dołączyć również zgodę rodziców na przetwarzanie danych osobowych, (karta zgłoszenia jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na udział w konkursie i na prezentację pracy na wystawie zorganizowanej w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Raniżowie w dniach 1-8.11.2022r).

 • Prace uczniów proszę przesłać lub dostarczyć do 22.10.2022 r. do kancelarii parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Raniżowie lub do katechetów.

 • Szkoły, których uczniowie zdobędą nagrody i wyróżnienia, zostaną powiadomione o tym fakcie telefonicznie 28.10.2022 r.

 • Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 31.10.2022 r. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Raniżowie

Koncert Maryjny

W wigilię Odpustu parafialnego w sobotę 13 sierpnia w naszym kościele parafialnym odbył się Koncert pieśni Maryjnych w wykonaniu Basi Pospieszalskiej przy akompaniamencie Joachima Mencela , profesora Akademii Muzycznej w Krakowie.

Zgromadzeni w kościele parafianie i goście mogli podziwiać i włączyć się do wykonywanych przez Basię Pospieszalską pięknych pieśni Maryjnych.

Wspaniałą scenografię naszej pięknej świątyni podkreślało piękne oświetlenie. Całość wykonania dopełniała gra na lirze korbowej, instrumencie bardzo ciekawym / na korbę/ dającym piękny dźwięk.

Koncert był wprowadzeniem i przygotowaniem duchowym do Odpustu parafialnego – co podkreślił ks. proboszcz Bogdan Piekut dziękując wykonawcom za piękne wykonanie i sponsorom za wsparcie i pomoc w sfinansowaniu koncertu.

Półtoragodzinny koncert zakończyło wspólne odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego .

Pielgrzymka do Medjugorie

W dniach 16-25 sierpnia 2022 parafianie z Raniżowa i Huty Komorowskiej udali się z pielgrzymką do Medjugorie. Z uwagi na duże zainteresowanie pielgrzymowaliśmy w dwóch 50 osobowych grupach pod przewodnictwem ks. Bogdana Piekuta i ks. Daniela Korycińskiego.

Zanim jednak dotarliśmy do Medjugorie, to po drodze zwiedziliśmy :

Budapeszt : Wzgórze Zamkowe z kościołem św. Macieja, Parlament, plac św. Trójcy, Plac Bohaterów, Bazylikę św. Stefana. Wieczorem spożywaliśmy kolację w urokliwej czardzie przy dźwiękach węgierskiej muzyki.

Park Narodowy Plitwickie Jeziora – najpiękniejszy park narodowy Chorwacji gdzie trudno było nie dostrzec piękna Stworzenia Pana Boga w krajobrazach . W tym dniu uczestniczyliśmy we Mszy Św. w chorwackim Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes w Vepric.

Medjugorie – to nie tylko sanktuarium Matki Bożej, ale jest to miejsce zdarzeń, które jeszcze trwają. Przybywa tu rocznie blisko trzy miliony pielgrzymów z całego świata. Przy kościele św. Jakuba znajduje się ogromny plac z ołtarzem polowym, gdzie każdego dnia o godzinie 19.00 odprawiana jest Msza święta poprzedzona różańcem. Arcybiskup Henryk Hoser stwierdził, że: Medjugorie to zjawisko, które można opisać w prostych słowach – modlitwa, cisza, post, spowiedź święta. Mszy Św. sprawowanej przez ok.20 kapłanów przewodniczył nasz ks. Proboszcz Bogdan Piekut. W drodze na Podbrdo - Górę Objawień odmówiliśmy różaniec . O godzinie 4:30 rano udaliśmy się na Drogę Krzyżową na górę Kriżevak.

Kolejne dni to :

Mostar- gdzie oczywiście idziemy na słynny most nad rzeką Neretwą, zbudowany w XVI wieku. Przez wieki był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem – zarówno chrześcijaństwa z islamem, jak i katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami. Symbol ten celowo zniszczyła chorwacka armia podczas wojny bośniackiej w 1993 roku. Odbudowano go po dziecięciu latach i ponownie łączy muzułmanów i chrześcijan mieszkających na przeciwległych brzegach. Widać jeszcze ślady wojny, w której zginęło 60% ludności bośniackiej.

Blagaj - największe wywierzysko na Bałkanach i jedno z najciekawszych w Europie, gdzie z siłą 45m3 na sekundę rzeka Buna wypływa z podziemnego korytarza.

Dubrownik z urokliwą starówką. To twierdza obronna i główny ośrodek turystyki. Odwiedzamy kościół patrona miasta św. Błażeja biskupa i męczennika.

Na naszej pielgrzymce nie zabrakło także chwil relaksu nad wodami Adriatyku w Neum.

Split - tu zwiedzamy pałac cesarza rzymskiego Dioklecjana. Wsławił się, jako nieprzejednany wróg chrześcijaństwa. Jego szczątki doczesne usunięto z grobowca, a miejscu tym zbudowano katedrę św. Dujma.

Trogir - malownicze miasto słynące z pięknej starówki, katedra św. Wawrzyńca z XII w., kaplica błogosławionego Ivana Ursini - najpiękniejszy zabytek renesansu w Dalmacji.

Chorwację pożegnaliśmy w Narodowym Sanktuarium Chorwatów -Marija Bistrica.Tam uczestniczyliśmy w ostatniej wspólnej Mszy Św. dziękując za ten piękny, wspólnie spędzony czas .

Bogu niech będą dzięki za wszystko czego doświadczyliśmy. Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, aby całe piękno przeżyć duchowych mogło zagościć i pozostać w naszych sercach.

 zobacz zdjęcia

Koncert Maryjny

Zapraszamy na Koncert Maryjny w naszym Kościele Parafialnym w sobotę o godz. 19.00

Ministranci w Biesczadach

Nasi Ministranci po zakończeniu roku szkolnego rozpoczęli wypoczynek wakacyjny od wyjazdu w Bieszczady, który był nagrodą za ich całoroczną posługę. W pierwszym dniu chłopcy uczestniczyli we Mszy Świętej w Strachocinie w sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli- Patrona Polski, następnie zwiedzili ruiny klasztoru Karmelitańskiego w Zagórzu. Po kolacji był czas na wypoczynek nad Soliną. W drugim dniu chłopcy wraz z opiekunami zdobywali szczyty Bieszczad: Bukowe Berdo oraz Tarnicę. Dziękujemy Panu Andrzejowi Żyła, Łukaszowi Bis oraz Krzysztofowi Preisner za sprawowanie opieki nam Ministrantami.

 zobacz zdjęcia

Bierzmowanie i Poświęcenie Sztandaru Szkoły w Raniżowie

W dniu 17.06.2022 roku w naszej parafii miała miejsce podniosła uroczystość poświęcenia Sztandaru Szkoły Podstawowej imieniem Świętego Jana Pawła II w Raniżowie oraz sakrament bierzmowania. Mszy Świętej o godzinie 11:00 przewodniczył Ksiądz Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz a koncelebransami byli dziekan raniżowski ksiądz Bogdan Piekut, ks. Kazimierz Zięba, ks. Marek Sikora oraz proboszcz sąsiedniej parafii w Mazurach ks. Wiesław Dopart. Ponadto w uroczystości wzięli udział : dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele władz i samorządów oraz rodziny i świadkowie młodzieży bierzmowanej. Na początku Mszy Świętej przedstawiciele rodziców poprosili ks. Biskupa o udzielenie sakramentu bierzmowania oraz poświęcenie Sztandaru. Bierzmowanie przyjęło 39 osób. Do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzież przygotował ks. Krzysztof Kozieł. Bezpośrednio po udzieleniu sakramentu bierzmowania, ks. bp. Krzysztof Nitkiewicz poświęcił Sztandar Szkoły w Raniżowie.

zobacz zdjęcia

"Pójdź za Mną"- nowi Ministranci

5 czerwca w naszej parafii 12 chłopców wyraziło pragnienie służby Panu Bogu w Liturgicznej Służbie Ołtarza. Kandydaci przez 9 miesięcy przygotowywali się w spotkaniach formacyjnych do złożenia Przyrzeczenia Ministranckiego w gorliwej posłudze przy Ołtarzu Chrystusa. Ksiądz Proboszcz poświęcił Komże nowym ministrantom oraz udzielił Bożego Błogosławieństwa.

zobacz zdjęcia

XI Piesza Pielgrzymka do Leżajska

4 czerwca 2022 roku wyruszyliśmy po raz jedenasty z pieszą pielgrzymką do Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Tradycyjnie po błogosławieństwie księdza proboszcza Bogdana Piekuta blisko 300 osobowa grupa pątników rozpoczęła swoje pielgrzymowanie. Z figurą Matki Bożej Fatimskiej przemierzyliśmy prawie 40 km, by w końcu stanąć u stóp naszej Matki i Królowej. Wszystkie nasze troski i intencje przedstawiliśmy Panu Jezusowi na Mszy Świętej o godz.18.00. Dziękujemy wszystkim za obecność, wspólną modlitwę i świadectwo wiary. W sposób szczególny serdeczne Bóg zapłać kapłanom, diakonowi oraz wszystkim, którzy organizowali i wspierali to dzieło.

 zobacz zdjęcia

Nowi Lektorzy w Dekanacie Raniżów

W dniu 28 maja w naszej parafii 13 ministrantów ukończyło Dekanalny Kurs Lektora. Chłopcy uczestniczyli w trzech spotkaniach formacyjnych w dziedzinach: Polonistyki, Biblistyki oraz Liturgiki. Gratulujemy nowym Lektorom szczególnie z naszej parafii.

zobacz zdjęcia

Turnusy Oazowe i Wakacje z Wartościami

279361970 5684237331591057 4066754611034110046 n

Zapraszamy do zgłaszania się na Oazy wakacyjne

281689717 5708714152476708 2420266838557120711 n

Zapraszamy do wzięcia udziału w „Wakacjach z wartościami 2022”. Zgłoszeń dokonujemy poprzez wysłanie maila (imię i nazwisko, pesel, numer telefonu kontaktowego oraz datę turnusu, który wybieramy) – na adres kontakt@augustianum-radomy>sl.pl.
Ilość miejsc jest ograniczona! O wpisaniu na listę decyduje wpłata zaliczki w wysokości 250 zł (zaliczka jest bezzwrotna) na nr konta: 19 9439 1017 2001 0000 2017 0001 w tytule wpisujemy imię i nazwisko dziecka oraz datę turnusu. Wszelkie informacje u ks. Damiana Zielińskiego pod numerem telefonu 781139970.
Po zgłoszeniu się przez internet prosimy o wpisanie się na listę w zakrystii

„Oto jest dzień, który dał nam Pan”

W niedzielę Dobrego Pasterza- 8 maja 2022 roku o godzinie 11.30 odbyła się w naszej parafii Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, do której przystąpiło 48 dzieci.

Dzień wcześniej dzieci z klas trzecich po raz pierwszy przystąpiły do Sakramentu Pokuty i Pojednania.

Pierwsza Komunia Święta to ważne wydarzenie w życiu dziecka, które pogłębia jego relację z Jezusem Eucharystycznym. Do tych wydarzeń dzieci przygotowywały się od trzech lat pod okiem katechety – ks. proboszcza Bogdana Piekuta. Bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości zajmował się ks. Jarosław Nieściur z pomocą ks. Krzysztofa Kozieła oraz katechetki Katarzyny Kołodziej.

Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej udzielił proboszcz parafii ks. Bogdan Piekut, a homilię wygłosił ks. dr Konrad Fedorowski. Niezwykle obrazowo wyjaśnił on dzieciom istotę Komunii Świętej a jego słowa na pewno na długo zostaną w pamięci i sercach dzieci i ich rodziców.

Już z Jezusem w sercu dzieci wyśpiewały radośnie pieśń „Oto jest dzień, który dał nam Pan”. Następnie wyraziły słowa podziękowania rodzicom, księżom, katechetom, wychowawcom i wszystkim, którzy przyczynili się do tej pięknej uroczystości. Na koniec otrzymały poświęcone chlebki, które zabrały do swoich domów, aby podzielić się chlebem i radością ze wszystkimi.

Módlmy się za wszystkie dzieci pierwszokomunijne, by przez całe życie pozostawały w łączności z Panem Jezusem i nie straciły wiary, a ich życie było ciągłym jej pomnażaniem.

Zaproszenie na Pieszą Pielgrzymkę do Leżajska

plakat fbok

Triduum Paschalne- Wielkanoc

,,Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem…” (J 15,16). Wielki Czwartek jest dniem w którym przeżywamy pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii oraz sakramentu Kapłaństwa. O godzinie 18 w naszej świątyni rozpoczęła się liturgia Świętego Triduum. Mszy Świętej sprawowanej przez czterech koncelebransów przewodniczył Ojciec Stanisław Czarnecki jezuita pracujący na misjach w USA. Na początku Eucharystii, przedstawiciele parafian złożyli życzenia kapłanom, wyrażając swoją wdzięczność za ich posługę. Gdy zakończyła się liturgia słowa nastąpił obrzęd obmycia nóg tzw. Mandatum. Gest ten oznacza postawę pokory, ale przede wszystkim ofiarnej służby i miłości, jaką powinni się cechować uczniowie Jezusa. Na zakończenie Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, tzw. Ciemnicy, gdzie do późnych godzin nocnych trwała modlitwa.

,,Kto chce iść za mną, […] niech weźmie swój krzyż i niech mnie naśladuje” (Łk 9,23). O godzinie 15 w ,,godzinie miłosierdzia” ulicami Raniżowa od 25 lat sprawowane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Jest to wyjątkowe przeżycie w którym co roku uczestniczy kilkuset wiernych. Rozważania autorstwa pani Teresy Piórek nawiązywały do dramatycznej sytuacji wojny toczącej się na Ukrainie. Przedstawiciele wszystkich stanów oraz wspólnot przejmowali Krzyż niosąc Go od stacji do stacji. Rozmodlenie i skupienie wszystkich uczestników były wyrazem głębokiego przeżycia tego nabożeństwa.

,,Krzyżu Święty nade wszystko drzewo prze najszlachetniejsze…”. Wielki Piątek to wyjątkowy dzień w którym nie sprawuje się Eucharystii. W tym dniu Liturgię Męki Pańskiej, kapłan rozpoczął gestem ,,leżenia krzyżem”, który jest wyrazem szczególnego uniżenia się wobec Boga oraz wyrazem głębokiej modlitwy. Podczas liturgii słowa czytany był opis męki Pańskiej według św. Jana jak również odśpiewana została wyjątkowa modlitwa powszechna. Następnie rozpoczęła się adoracja krzyża, po uroczystym wniesieniu, celebrans odsłaniał ramiona krzyża śpiewając ,,oto drzewo krzyża na którym zawisło zbawienie świata”. Wierni zaś oddawali hołd postawą klęczącą i śpiewem ,,pójdźmy z pokłonem”. Na zakończenie liturgii, Najświętszy Sakrament przeniesiony został do Grobu Pańskiego i rozpoczęła się adoracja która trwała całą dobę.

,,Przez chrztu świętego wielki dar…” W Wielką Sobotę od godziny 9-tej do godz. 12, w naszej świątyni trwało błogosławieństwo pokarmów, które spożywaliśmy podczas wielkanocnego śniadania. W pięknie przystrojonych koszyczkach główne miejsce zajmował baranek – Symbol Zmartwychwstałego Jezusa, jajka – symbol nowego życia, sól, która w tradycji chroni nas przed zepsuciem oraz chleb, wędliny, chrzan, babka wielkanocna. O godz. 19-tej rozpoczęła się uroczysta Wigilia Paschalna, która składa się z liturgii światła ze śpiewem orędzia Paschalnego, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej, którą poprzedziło odśpiewanie litanii do Wszystkich Świętych i podczas której odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne oraz liturgii Eucharystii.

,,Zwycięzca śmierci piekła i szatana, wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana”. Wczesnym rankiem o godz. 6-tej z radosnym śpiewem rozpoczęliśmy procesję rezurekcyjną wokół naszego kościoła. Bicie dzwonów oraz śpiew ,,Alleluja Jezus żyje” oznajmiło wszystkim tą radosną nowinę. Poranna Msza Święta zgromadziła liczną rzeszę wiernych, którzy po zakończeniu udali się do domów by w gronie rodzinnym spożyć śniadanie wielkanocne.

Wszystkim składamy najserdeczniejsze życzenia by radość Wielkanocnego poranka trwała w nas nieustannie a Zmartwychwstały Chrystus obdarzał wszelkimi łaskami .

Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja!

zobacz zdjęcia

zobacz zdjęcia

zobacz zdjęcia

zobacz zdjęcia

Rekolekcje Wielkopostne 2022

W dniach 3-6 kwietnia, w naszej Parafii przeżywaliśmy Rekolekcje Wielkopostne. Prowadził je Ojciec SJ Mirosław Jajko, który na co dzień pełni posługę w Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku. Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa.”(Rz 10, 17). Czas rekolekcji był czasem Słowa– czasem szczególnym, kiedy Pan Jezus był bliżej nas, przez uważne wsłuchiwanie się w teksty Ewangelii, Czytań i Nauk.To ważne wydarzenie, zjednoczyło naszą wspólnotę parafialną w duchowej, refleksji nad własnym życiem i pogłębieniu relacji z Bogiem. Sprzyjały temu: modlitwa,kapłańskie przewodnictwo duchowe, nauki tematyczne, rachunek sumienia i spowiedź święta. Każde spotkanie poprzedzała wspólna Eucharystia z nauką ogólną. Po Mszach Świętych wg. harmonogramu, odbywały się nauki odpowiednio dla: dzieci, młodzieży w tym dla studentów, oraz stanowe dla kobiet i mężczyzn. W trakcie trzydniowych spotkań Ojciec Mirosław,dostosowując treści do uczestników rozwinął trzy tematy: stwórczą moc Słowa Bożego, opiekę Aniołów Stróżów oraz niszczącą siłę Demonów. Wszystkie nauki, cieszyły się dużym zainteresowaniem o czym świadczyła znakomita frekwencja. „Razem z Wami będę się modlił o dobrą spowiedź” – to słowa Ojca Mirosława,wypowiedziane podczas jednej z homilii. (cytat z pamięci) Przekazane treści nauk, oraz wysłuchane Słowo podczas każdej Eucharystii, przygotowały nas do Sakramentu Pokuty. W dniu 6 kwietnia odbyła się spowiedź chorych w domach a wieczorem w kościele dla wszystkich parafian. Podczas Mszy Świętej o godz. 17:00, nastąpiło uroczyste zakończenie Rekolekcji Świętych. Składamy serdeczne podziękowanie ojcu Mirosławowi, za wygłoszone homilie, nauki oraz spotkania z nami. Bóg zapłać.

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 28

W tym tygodniu 686

W tym miesiącu 1462

Ogółem 883967