Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

Ognisko Patriotyczne 2019

ognisko 2019

Marsz świętych 2019

Dnia 31.10.2019r. w wigilię Wszystkich Świętych w kościele WNMP w Raniżowie podczas Mszy świętej miała miejsce niezwykła parada postaci świętych i błogosławionych. Dzieci przybliżyły sylwetki kilkudziesięciu świętych nie tylko swoich patronów, ale także tych szczególnie bliskich ich sercu. Po homilii wygłoszonej przez księdza Konrada Fedorowskiego młodzież czytała życiorysy zgromadzonych świętych i błogosławionych, a uczestnicy idąc przez kościół prezentowali stroje oraz atrybuty wybranych postaci. Na zakończenie Eucharystii wszyscy wzięli udział w wyjątkowej procesji, podczas której niesione były relikwie 12 świętych. Miejscem szczególnym ,do którego podążył korowód był cmentarz parafialny, na którym otoczono modlitwą wszystkich tam spoczywających. Po zakończeniu procesji wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego „Mój święty patron”. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło 61 prac, które później znalazły swoje miejsce na wystawie w kościele parafialnym.

Wiele radości rodzi się w sercu z postawy dzieci oraz rodziców, którzy w ten sposób zechcieli przygotować się do Uroczystości Wszystkich Świętych; na przekór światowym trendom promującym kulturę zła i śmierci. Święci są nie tylko dla młodych wzorem i przykładem, ale także dla każdego z nas. To oni właśnie wskazują nam jaki jest cel naszego ziemskiego pielgrzymowania i kierują nasz wzrok ku niebu. W szczególny sposób składamy podziękowania księdzu proboszczowi Bogdanowi Piekutowi, ks. Konradowi, ks. Mariuszowi i ks. Krzysztofowi, pani katechetce Katarzynie Kołodziej, rodzicom oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Nocy Świętych.

 zobacz zdjęcia

Rekolekcje przed Bierzmowaniem w Olchowej

W dniach 13 – 15 października młodzież z klasy 8 z naszej parafii wraz młodzieżą z parafii Mazury, uczestniczyła w rekolekcjach przygotowujących do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. Rekolekcje odbywały się w Młodzieżowym Ośrodku Turystycznym w Olchowej w Bieszczadach. Czas spędzony na rekolekcjach był czasem odnowy Ducha, integracji oraz poznania przyrody (Połonina Caryńska, kamień Leski) i okolicznych zabytków (sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu, Cerkiew w Czarnej).

zobacz zdjęcia

Rycerze Kolumba

logo flaga

Spotkanie w dniu 27 października,w kościele o godz.16.00

Informacje na temat działalności Rycerzy Kolumba

Dwie krainy: Warmia i Mazury

Dwie krainy i obie piękne. Kolejna pielgrzymka po Polsce z cyklu „Polska piękna jakiej nie znamy”, która odbyła się w dniach 20-22.09.2019.

Wyjazd 19.09.2019 z czwartku na piątek pół godziny przed północą. Opiekun duchowy ks. Proboszcz Bogdan Piekut.

Dzień pierwszy: Pelplin. Msza Św. i zwiedzanie Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie, niestety tylko z zewnątrz ze względu na trwający w środku remont, a także ogrodów i muzeum. Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Pelplinie – gotycki kościół, pierwotnie świątynia klasztoru cystersów, od 1824 siedziba miejscowego biskupa. W muzeum czekała na nas niespodzianka, bo można było zobaczyć oryginał biblii Gutenberga, który na co dzień nie jest wystawiony. W samo południe zaczęliśmy zwiedzać Zamek w Malborku. Gotycki  zamek wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem architektury obronnej. W latach 1309-1457 był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. W 1961 roku utworzono tu Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Po niemal trzech godzinach zwiedzania zamku udaliśmy się ma nocleg do Domu Pielgrzyma w Głotowie. Głotowo: Warmińska Jerozolima. Głotowo słynie z Kalwarii, zbudowanej na wzór jerozolimskiej. Zbudowano ją w XIX za pieniądze miejscowego kupca, który z pielgrzymki do Ziemi Świętej wrócił z takim właśnie pomysłem. Johannes Merten, bo tak zwał się ów kupiec, małe kamyki, które znalazł na Drodze Krzyżowej w Jerozolimie, zabrał ze sobą jako relikwie. Zostały umieszczone w kaplicach - stacjach. Kalwarię budowano w latach 1878-1893 na obszarze 7 hektarów. Zadbano nawet o to, aby wiernie odwzorować długość i nachylenie Drogi Krzyżowej z Jerozolimy. W sumie w Głotowie jest 14 stacji Drogi Krzyżowej oraz kaplica Pana Jezusa w Ogrójcu i grota Matki Bożej z Lourdes ze źródłem. To także miejsce cudu eucharystycznego z 1290 roku; więcej o nim w załączonym linku http://parafia.tarnawiec.pl/cud-eucharystyczny-glotowie-1290-roku/.

Dzień drugi, to całodzienne zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem (pan Mariusz jest autorem wielu opracowań o Warmii i Mazurach do specjalistycznych branżowych przewodników). Zaczęliśmy od zamku biskupiego w Lidzbarku Warmińskim. Czternastowieczny zamek biskupów warmińskich to perła gotyku północnej Polski. Oryginalna siedziba biskupia pozwoliła nam się przenieść w czasy Kopernika. Następnie Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Warmińskim. Nawiedziliśmy sanktuarium ufundowane przez bpa Mikołaja Szyszkowskiego w podzięce za nastanie pokoju w 1635 ( pokój w Sztumskiej Wsi po wojnie ze Szwedami o ujście Wisły). W budynkach poklasztornych sanktuarium więziony był w latach pięćdziesiątych XX wieku Prymas Wyszyński- zobaczyliśmy Jego celę i inne miejsca związane z uwięzieniem. Kolejny punkt na trasie to barokowe sanktuarium w Świętej Lipce. W przepięknym, jednolitym stylowo wnętrzu wysłuchaliśmy ok. 15 min. prezentacji organowej ( organy wyposażono w figurki poruszające się w czasie gry). I na koniec dnia zwiedzanie Wilczego Szańca- byłej kwatery wojennej Adolfa Hitlera.

Dzień trzeci: Po śniadaniu udaliśmy się do Olsztyna. Program w Olsztynie zorganizował nasz rodak Ksiądz Władysław Nowak, profesornauk teologicznych, emerytowany profesor zwyczajnyUniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, specjalista w zakresie liturgiki i ekumenizmu. Zwiedziliśmy Muzeum Katedralne i Muzeum Zamku Kapituły Warmińskiej. W samo południe uczestniczyliśmy we Mszy Św. w Kaplicy Seminaryjnej (najstarsze seminarium w Polsce). W drodze powrotnej niespodzianka nie ujęta w programie; zatrzymaliśmy się na chwilę na polach Grunwaldu.

zobacz zdjęcia

"Polska pod Krzyżem"

W ramach ogólnopolskiej akcji „Polska pod Krzyżem” 14 września z inicjatywy ks. proboszcza Bogdana Piekuta wyruszyła piesza pielgrzymka do Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Porębach Wolskich. Intencją naszego pielgrzymowania była modlitwa za Kościół Święty oraz umiłowaną Ojczyznę. Po krótkiej modlitwie w kościele parafialnym grupa licząca ok. 110 pątników wyruszyła w kilkukilometrową trasę. Po dwugodzinnym marszu dotarliśmy do kościoła w Porębach, gdzie w tym samym czasie dotarli pielgrzymi z parafii Spie oraz okolicznych miejscowości, by wspólnie uczestniczyć w uroczystej mszy św. pod przewodnictwem ks. dziekana Romana Dyląga. Homilię wygłosił ks. Stanisław Olszówka, podczas której zwrócił szczególną uwagę na rolę Krzyża w życiu każdego człowieka. Na zakończenie podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu zawierzyliśmy naszą ojczyznę Chrystusowi Królowi. Po mszy św. mieszkańcy Porąb przygotowali smaczny posiłek oraz ciepłą kawę i herbatę a dla najmłodszych były słodkie upominki. Po wspólnej Agapie wyruszyliśmy w drogę powrotną autobusem , który został ufundowany przez pana Mariana Borawiaka. Dziękujemy wszystkim za piękne modlitewne uczestnictwo i wspaniałe świadectwo wiary.

Krzyż został uwielbiony, Krzyż był adorowany, Krzyż został wywyższony

Bogu niech będą dzięki!

zobacz zdjęcia

Odpust parafialny 2019

         W sierpniu Kościół obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dla naszego Kościoła parafialnego jest to czas szczególnej łaski, bowiem w tym dniu możemy zyskać odpuszczenie grzechów. Słowo „Odpust” w teologii katolickiej oznacza darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy.
         W tym dniu o godzinie 1130 rozpoczęła się uroczysta Suma odpustowa pod przewodnictwem księży neoprezbiterów: ks. rodaka Franciszka Sidora, ks. Krzysztofa Kozieła, ks. Piotra Pudło, który wygłosił homilię o roli Matki Bożej w życiu każdego z nas. Koncelebransami byli ks. Proboszcz Bogdan Piekut, ks. Konrad Fedorowski, ks. Grzegorz Ozga. Licznie przybyli również księża z sąsiednich parafii.
Podniosły charakter uroczystości nadała Orkiestra Dęta z Mazurów pod przewodnictwem pani Aleksandry Niezgody oraz poczty sztandarowe OSP z wszystkich miejscowości z naszej parafii. Obecny był również poseł na Sejm RP pan Zbigniew Chmielowski wraz z małżonką.

          Święto Matki Bożej Wniebowziętej potocznie nazywane Świętem Matki Bożej Zielnej od X wieku łączy się z błogosławieństwem ziół leczniczych, a także świętem Matki Bożej Dożynkowej, bo zgodnie z kalendarzem rolniczym „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Z tego powodu mieszkańcy poszczególnych wiosek, w dowód wdzięczności za plony przywieźli okazałe wieńce dożynkowe.. Na zakończenie Mszy Św. przedstawiciele parafian złożyli życzenia księżom neoprezbiterom, obejmując młodych kapłanów modlitwą i obdarzając „Margaretką”.Następnie nowo wyświęceni kapłani udzielili wszystkim zebranym apostolskiego błogosławieństwa.

zobacz zdjęcia

„To co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci”

„To co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci”

                                                                              ( Artur Oppman )

21 lipca 2019 roku kolejna miejscowość należąca do naszej parafii obchodziła swój wielki jubileusz. Staniszewskie wchodziło pierwotnie w skład Ossówki, która została erygowana przez króla Zygmunta Augusta w 1569 r. Obchody 450-lecia rozpoczął uroczysty przemarsz pod przewodnictwem Orkiestry Dętej z Mazurów. O godz. 1300 została poświęcona tablica upamiętniająca to wielkie wydarzenie. Poświęcenia dokonał ks. kanonik Bogdan Piekut proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Raniżowie.

Do odsłonięcia tablicy poproszono: posła na Sejm RP pana Mieczysława Miazgę, marszałek województwa podkarpackiego panią Ewę Draus, przedstawiciela wojewody podkarpackiego pana Michała Delikata, wójta gminy Raniżów pana Władysława Grądziela, przewodniczącego rady gminy pana Jana Puzio oraz sołtysa Staniszewskiego pana Janusza Grochalę.

Po poświęceniu rozpoczęła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem ks. rodaka Jacaka Piroga, koncelebrowali: ks. proboszcz Bogdan Piekut oraz nowy wikariusz ks. Krzysztof Kozieł. Obecni byli również ks. kanonik Kazimierz Zięba, ks. kanonik Eugeniusz Worsa i ks. Mariusz Gorczyca.

W oprawę Mszy Św. zaangażowani byli mieszkańcy Staniszewskiego, a także poczty sztandarowe Straży Pożarnej z poszczególnych miejscowości: z Woli Raniżowskiej, Mazurów, Zielonki oraz Staniszewskiego oraz poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Staniszewskiem. Swoim śpiewem ubogacił Mszę Św. chór parafialny na czele z panem organistą Eugeniuszem Chorzępą oraz Orkiestra z Mazurów pod przewodnictwem państwa Aleksandry i Bronisława Niezgodów.

Pod koniec Mszy Św. rodzina Poczekajłów w imieniu wszystkich obecnych złożyła życzenia ks. Krzysztofowi z okazji jego imienin.

Na zakończenie uroczystej Mszy Św. wszyscy obecni mieli okazję wysłuchania prelekcji o historii Ossówki –Staniszewskiego opracowaną przez panią Annę Rosół- Sroczyk, którą wygłosiła pani Elżbieta Sądej.

zobacz zdjęcia

„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”

Te słowa św. Jana Pawła II, które widnieją na odsłoniętej tablicy kaplicy w Zielonce stały się inspiracją do tego, by połączyć wydarzenie 450-lecia istnienia wsi Zielonka z corocznymi obchodami odpustu, przypadającego na Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego. Dzień ten był okazją by podziękować Bogu za piękny jubileusz istnienia Zielonki- Ossówki, a także uczcić Serce Jezusa. W odnowionej kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godzinie 1300 została odsłonięta pamiątkowa tablica. Odsłonięcia dokonali poseł na sejm RP p. Zbigniew Chmielowiec , wicemarszałek woj. Podkarpackiego p. Ewa Draus, , wójt gminy Raniżów p. Władysław Grądziel, sołtys wsi Władysław Kobylarz. Poświęcenia tablicy oraz wyremontowanej kaplicy dokonał ks. Kanonik Bogdan Piekut. Po nim odbyła się uroczysta Msza Św., pod przewodnictwem ks. Dr. Stanisława Puzio- rodaka z Zielonki. Koncelebrowali ją: ks. Kan. Bogdan Piekut, ks. Jacek Uliasz, ks. Stanisław Półchłopek, ks. Mariusz Gorczyca , ks. Jacek Piróg, oraz gość z Paragwaju ks. Maciej Ciamaga , który jest współpracownikiem ks. Tadeusza Brzuszka. W procesji z darami brali udział przedstawiciele poszczególnych wiosek, które kiedyś wchodziły w skład Zielonki. Podczas tej mszy św. Siostra profesor Margerita Sondej pochodząca z Porąb Wolskich przybliżyła wszystkim obecnym treść objawień dotyczących praktyki pierwszych piątków miesiąca. Na zakończenie przyszedł czas życzeń i podziękowań. W sposób szczególny dla obecnego ks. dr. Stanisława, który obchodził 20 rocznicę święceń kapłańskich jak również dla odchodzącego z naszej parafii ks. Dominika Żelazko. Oprawę Mszy św. zapewnił chór parafialny z Raniżowa i orkiestra dęta z Mazurów pod przewodnictwem państwa Aleksandry i Bronisława Niezgodów. Po Mszy św. wszyscy wyruszyli w uroczystym marszu na dalsze świętowanie przy Domu Ludowym w Zielonce.

zobacz zdjęcia

Prymicje ks. Franciszka Sidora

W dniu 19 czerwca nasz parafianin Franciszek Sidor został wyświęcony na kapłana diecezji sandomierskiej. Ks. Franciszek będzie odprawiał Msze Prymicjyjną w naszym kościele w dniu 23 czerwca o godzinie 11:30. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

48 5 280x420

Boże Ciało 2019

FOTORELACJA z Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

zobacz zdjęcia

Misje Parafialne 2019

MISJE PARAFIALNE RANIŻÓW 9-16 CZERWCA 2019

W POSZUKIWANIU SZCZĘŚCIA

Nasza parafia od 9 do 16 czerwca przeżywała podwójnie wyjątkowe wydarzenia: czas Misji Świętych oraz peregrynację figury św. Michała Archanioła. Misje parafialne mają długą tradycję w Kościele katolickim. Cel misji zawsze pozostawał taki sam - rozbudzić w sobie na nowo wiarę i umocnić naszą relację z Bogiem. Są one szczególnym rodzajem otwartych rekolekcji. Misje   prowadzili Księża Michalici: Rafał Szwajca i Krzysztof Poświata. Przeżyliśmy 8 niezwykłych dni wypełnionych od 8.00 do 20.30 rytmem Mszy Św., nauk rekolekcyjnych, modlitw i nabożeństw.

Czas Świętych Misji rozpoczął się w niedzielę 9 czerwca Mszą Św. o godz 7.00 z intronizacją Pisma Świętego i zapaleniem Paschału. Temat przewodni niedzieli to : Wobec tajemnicy Boga. A wieczorem drugie niezwykłe wydarzenie, uroczyste powitanie św. Michała Archanioła symbolizowanego przez replikę jego figury z Sanktuarium Monte Sant Angelo, która peregrynuje po polskich parafiach od kilku lat.

Poniedziałek z motywem przewodnim: Tajemnice Ludzkiego Ciała to oprócz codziennych nauk misyjnych modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów.

Wtorek upłynął pod hasłem: W Poszukiwaniu Ratunku, a jego kwintesencja to modlitwa o przebaczenie. Wieczorem uroczyście pożegnaliśmy figurę Św. Michała Archanioła.

Środa z przesłaniem Być w Dobrych Rękach to przede wszystkim odnowienie Sakramentu Chrztu Świętego, a wieczorem Misyjna Droga Krzyżowa ulicami Parafii.

Czwartek to Tęsknota Za Mocą, mocą samego Ducha Świętego. Centralny punkt dnia to odnowienie sakramentu bierzmowania.

Intrygujący motyw przewodni piątku: W Blasku i Cieniu Krzyża. To czas odwiedzin chorych i Msze z udzieleniem sakramentu namaszczenia. Wieczorna Msza z procesją na cmentarz i modlitwą za zmarłych. W tym dniu odbyła się również spowiedź misyjna.

Sobota to szczególny dzień dla małżeństw z hasłem tęsknym i często używanym w codziennym życiu: Nie Ma Jak W Domu. Wiele małżeństw odnowiło śluby małżeńskie i otrzymało uroczyste błogosławieństwo.

Niedziela to Msze Św. z naukami na zakończenie Misji. I hasło program na dalsze życie, które powinno przyświecać każdemu parafianinowi.: Prowadź mnie, Panie Mój. O godz. 19.00 odbyło się nabożeństwo końcowe z uroczystym błogosławieństwem i złożeniem przyrzeczeń misyjnych.

Dla wielu z nas był to wyjątkowy czas szukania i poznawania Boga, odkrywania Jego miłości, otwierania przed Nim swego serca i rozpoznawania Jego woli w swoim życiu.

To czas myślenia i refleksji, a niejednokrotnie rozrachunku z własnym sumieniem w obliczu prawdy o miłosierdziu Boga względem człowieka, względem mnie samego. To wreszcie czas naprawiania relacji z ludźmi, z którymi żyjemy, pracujemy, których kochamy i których trudno nam zaakceptować, osób bliższych i dalszych naszemu sercu.

Misje to czas uświadomienia sobie, że jesteśmy kochani przez Boga, że On w swej niezmierzonej miłości posłał swojego Syna, Jezusa Chrystusa, który na Krzyżu oddał swoje życie za każdego z nas, i że Jezus zmartwychwstał, abyśmy  mogli na wieki przebywać z Nim w Jego królestwie.

Pożegnanie figury św. Michała Archanioła zobacz zdjęcia       WIDEO

W Poszukiwaniu Szczęścia- X Piesza Pielgrzymka Raniżów – Leżajsk 2019

W sobotę 8 czerwca w Wigilię Zesłania Ducha Św. pod hasłem „W Poszukiwaniu Szczęścia”, odbyła się 10-ta - jubileuszowa pielgrzymka do Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Tak to już 10 lat. Te jednodniowe rekolekcje w drodze - w tym roku w wyjątkowo gorącej aurze - stanowiły zarówno zapowiedź jak i bezpośrednie przygotowanie do Misji parafialnych z tym samym motywem przewodnim. Jak co roku zanosiliśmy nasze intencje do  Maryi pragnąc ofiarować Jej nasz trud, dziękować i prosić. W tym roku przede wszystkim prosiliśmy o zesłanie Ducha Św. i jego mocy na Księży Misjonarzy, Duszpasterzy naszej parafii, jak i na całą parafię oraz o owocne przeżycie tego świętego czasu ćwiczeń duchowych. Grupa liczyła ok. 350 osób. Opiekę duchową sprawowało trzech kapłanów: Ksiądz Proboszcz , Ks. Dominik i Ks. Konrad. Po dotarciu do Sanktuarium MB Leżajskiej był czas na prywatną modlitwę przed cudownym obrazem. O godz. 18 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej Wigilii Zesłania Ducha Świętego, która była uwieńczeniem naszego pielgrzymowania. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom tegorocznej pielgrzymki.

PIELGRZYMKA Z DO WŁOCH ŚLADAMI ŚWIĘTYCH 27.04-4.05-2019 r.

Niezapomniane 8 dni dla grupy 61 pielgrzymów pod przewodnictwem Ks. Proboszcza. A wszystko zaczęło się o północy z 26 na 27 kwietnia wyjazdem do Wiednia.  Tam na Kahlenbergu została odprawiona Msza Św. w miejscu w którym Król Jan III Sobieski uczestniczył we Mszy Św. jako ministrant przed wielką bitwą z Turkami w 1683 r. Potem udaliśmy się do centrum miasta na spacer przez Hofburg i wizytę w Katedrze św. Szczepana.

Drugi dzień to deszczowa lecz mimo to piękna Wenecja z Placem i Bazyliką św. Marka. Następnie przejazd do Padwy, gdzie zwiedziliśmy romańsko – gotycką Bazylikę Św. Antoniego z Jego grobem; wyjazd do Asyżu. 

Asyż to przede wszystkim Bazylika Św. Franciszka, Św. Klary i Matki Bożej Anielskiej z niespotykanymi różami bez kolców. Dalej przejazd do Cascii – nawiedzenie sanktuarium i relikwii św. Rity. Tam też spotkaliśmy się w naszym rodakiem - Księdzem Stanisławem Puzio, który na co dzień posługuje w jednej z pobliskich parafii.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu mówi znane powiedzenie, a więc i nas nie mogło tam zabraknąć. Nawiedziliśmy 4 bazyliki: św. Piotra z grobem Ojca Świętego Jana Pawła II,  św. Jana na Lateranie- i Santa Maria Maggiore. Następnie spacer i podziwianie zabytków, m.in.: Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Plac Navona, Ołtarz Ojczyzny i fontanna Di Trevi. Na Lateranie, w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki św. Jana,mieliśmy łaskę przejść na kolanach po Świętych Schodach, które w tym czasie na krótko po prawie trzech wiekach nie były przykryte drewnianymi osłonami. Schody te, zgodnie z tradycją pochodzą z Pretorium, w którym urzędował Poncjusz Piłat. To po nich Chrystus miał być prowadzony na sąd.

Kolejny dzień to przede wszystkim uczestnictwo na modlitwie Anioł Pański pod przewodnictwem Ojca Świętego; a także nawiedzenie czwartej   bazyliki św. Pawła za Murami. Druga cześć dnia to wyjazd na Monte Cassino – Cmentarza Żołnierzy Polskich oraz Klasztor OO. Benedyktynów; wyjazd do San Giovanni Rotondo.

W szóstym dniu odwiedziliśmy miejsca związane z działalnością Świętego Ojca Pio, dalej przejechaliśmy na Monte Sant Angelo do groty, gdzie ukazał się Św. Michał Archanioł. Kolejnym punktem programu był przejazd do Lanciano - miejsca cudu eucharystycznego.

Zawracamy w stronę Polski . Po drodze odwiedzamy Loreto z Bazyliką i Domkiem Świętej Rodziny oraz Budapeszt, gdzie na krótką chwilę zatrzymaliśmy się w bazylice Św. Stefana

Fotorelacja

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 18

W tym tygodniu 263

W tym miesiącu 2585

Ogółem 688605