Uczestnicy, przebieg i sposób głosowania podczas konklawe

Proces wyboru papieża to jedna z największych tajemnic współczesnego, ale i minionego świata. Od połowy XI wieku niezmienne i jawne jest w nim jedno – wyboru nowej głowy kościoła katolickiego dokonać mogą tylko kardynałowie zgromadzeni na konklawe.

W rozpoczętym we wtorek 12 marca konklawe bierze udział 115 elektorów spośród 117 uprawnionych do głosowania, a więc kardynałów którzy w chwili rozpoczęcia okresu sede vacante nie ukończyli 80. roku życia.
Wśród nich czterech polskich kardynałów: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko.

Lista Kardynałów elektorów uczestniczacych w konklawe:

1. Którego z nich wybiorą kardynałowie?

2. Interaktywna mapa Kardynałów elektorów

Przebieg Konklawe precyzyjnie określa Konstytycja Apostolska "Universi dominici gregis" Jana Pawła II oraz późniejsze poprawki wprowadzone przez Benedykta XVI. By pokrótce dowiedzieć się jak wygląda przebieg konklawe prosimy kliknąć w poniższy link:

Przebieg i organizacja konklawe

Klikając w poniższy obraz zobaczymy w jaki sposób przebiega głosowania:

gosowanie_konklawe

***

Boże, wiekuisty Pasterzu, Ty nieustannie opiekujesz się Twoim ludem i nim kierujesz, daj Kościołowi papieża, który będzie się Tobie podobał przez święte życie * i poprowadzi nas drogą zbawienia.

Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna,† który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.