Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

W Watykanie trwa Konklawe.

Wczoraj przed południem o godz. 10.00 w Bazylice św. Piotra zgromadzili się kardynałowie na Mszy św. pro eligendo Romano Pontifice, czyli w intencji wyboru Papieża. Przewodniczył jej ks. kard. Angelo Sodano, dziekan Kolegium Kardynalskiego, który wygłosił także Homilię w czasie tej Eucharystii. Ks. kard. Sodano w imieniu wszystkich księży kardynałów wyraził wdzięczność Benedyktowi XVI za jego posługę i nazwał jego pontyfikat „świetlanym”. Po tych słowach w Bazylice św. Piotra rozległy się długie gromkie brawa.

Całość wygłoszonej Homilii można wysłuchać poniżej: Homilia

Następnie o godzinie 16.30 rozpoczęła się procesja 115 kardynałów-elektorów. Śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych przeszli z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej. Po przybyciu do miejsca wyboru Papieża zajęli wyznaczone miejsca i po modlitwie do Ducha Świętego pieśnią Veni, creator Spiritus, każdy z kardynałów złożył przysięgę. Zapewniają, że jeśli ktokolwiek z nich, z Boskiego postanowienia, zostanie wybrany na Biskupa Rzymu, dołoży starań, by wiernie wypełniać ‘munus Petrinum’ Pasterza Kościoła powszechnego i nie ustanie w wysiłku zapewniania i bronienia wytrwale praw duchowych i doczesnych. Po złożonej przysiędze drzwi kaplicy zostały zamknięte i rozpoczęło się konklawe.

Kardynałowie elektorzy na czas trwającego Konklawe mieszkać będą w Domu św. Marty (specjalnego hotelu wybudowanego za Jana Pawła II), który na czas wyboru nowego papieża stanie się dla elektorów enklawą, chroniącą ich przed ewentualnymi zewnętrznymi naciskami. Oprócz kardynałów będzie tam również przebywał sztab osób dbających o techniczne i duchowe zaplecze konklawe. Wszystkie te osoby, wśród których są duchowni i świeccy, złożyły przysięgę dochowania tajemnicy pod karą ekskomuniki.

Do wyboru nowego papieża jest potrzebnych co najmniej 77 głosów spośród 115, czyli 2/3. Każdy z elektorów wpisuje nazwisko swojego kandydata na kartce, a następnie, trzymając rękę w górze, niesie zapisany głos do urny, do której wrzuca kartkę zsuwając ją ze specjalnej tacy. Wypowiada przy tym słowa: „Przywołuję na świadka Chrystusa Pana, który mnie osądzi, że mój głos oddałem na tego, który zgodnie z wolą Bożą powinien być wybrany”.

Po pierwszym dniu konklawe i pierwszym głosowaniu wczoraj wieczorem nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się czarny dym oznaczający, że kardynałowie wybierający następcę Benedykta XVI nie doszli do porozumienia. Być może nowego papieża poznamy już dzisiaj. W środę mają się odbyć aż 4 głosowania.

***

Boże, wiekuisty Pasterzu, Ty nieustannie opiekujesz się Twoim ludem i nim kierujesz, daj Kościołowi papieża, który będzie się Tobie podobał przez święte życie * i poprowadzi nas drogą zbawienia.

Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna,† który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Amen

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 117

W tym tygodniu 613

W tym miesiącu 5508

Ogółem 1001754