Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

Uwaga
  • JW_SIG_PRG

Narodowe Święto Niepodległości

17 resizeW niedzielne popołudnie 11 listopada 2012 roku odbyły się Gminne Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Jest to najważniejsze święto państwowe w całym roku, upamiętniające 94. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności w 1918 roku, kiedy to Rzeczpospolita po 123 latach ponownie pojawiła się na mapach Europy. Warto pamiętać, że na naszych terenach - ówczesnej Galicji, południowej części woj. sandomierskiego, niewola austriacka trwała aż 146 lat, od I rozbioru Polski w 1772 r.

Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Św. o godz. 14 w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Raniżowie. Sprawowana ona była przez księży wikariuszy: ks. Pawła Solisa oraz ks. Konrada Fedorowskiego, natomiast Słowo Boże wygłosił ks. proboszcz Bogdan Piekut.

Następnie miał miejsce przemarsz pod budynek Urzędu Gminy w asyście pocztów sztandarowych. Tam, po powitaniu wszystkich gości przez Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Halinę Indyk, nastąpił meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości, który złożył asp. Rafał Ryczek, a przyjął wójt Daniel Fila.

Po przeglądzie sztandarów nastąpiło wciągnięcie na maszt flagi państwowej przez poczet flagowy przy dźwiękach hymnu Mazurka Dąbrowskiego. Następnie uroczyste przemówienia z okazji Święta Niepodległości wygłosili: Wójt Gminy Raniżów Daniel Fila, Przewodniczący Rady Powiatu Kolbuszowskiego Mieczysław Burek oraz Przewodniczący Rady Gminy Raniżów Jan Rzeszutek.

Kolejnym punktem było oddanie hołdu przed tablicą upamiętniającą mieszkańców naszej gminy, którzy polegli w walce przeciw okupantom za wolną i niezawisłą Rzeczpospolitą. Wartę honorową pełniła 12 Drużyna Harcerska "Lasowiacy" z SP w Zielonce. Symboliczne bukiety kwiatów złożyli kolejno Mieczysław Burek - Przewodniczący Rady Powiatu Kolbuszowskiego; Daniel Fila - Wójt Gminy Raniżów oraz Jan Rzeszutek - Przewodniczący Rady Gminy Raniżów wraz z Marianem Indykiem i Edwardem Prusiem - Wiceprzewodniczącymi; ks. prałat Józef Łasica wraz z wikariuszami ks. Pawłem Solisem oraz ks. Konradem Fedorowskim; delegacja dyrektorów szkół z terenu gminy; delegacja kierowników jednostek administracyjnych Urzędu Gminy oraz delegacja dzieci i młodzieży.

Po odprowadzeniu pododdziałów uroczystości przeniosły się do sali byłego kina. Rozpoczęły się krótkim referatem historycznym wygłoszonym przez radnego Dariusza Sobolewskiego. Następnie odbyła się okolicznościowa akademia, w której rolę konferansjera pełnił Jan Partyka, a w aranżacjach słownych i muzycznych miała przyjemność zaprezentować się młodzież z terenu naszej gminy. Była ona uświetniona obecnością chóru młodzieżowego, działającego przy MGOKSiR w Sokołowie Młp., którego dyrygentem jest Sebastian Lesiczka, współpracujący także z raniżowskim GOKSiR-em.

Akademia rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Roty, a motywem przewodnim interpretacji była Animowana Historia Polski przedstawiająca ponad tysiącletnie dzieje naszego narodu. Ze szczególnym uwzględnieniem okresu od momentu utracenia niepodległości w 1795 roku, przez wiarę w jej odzyskanie i nadzieję pokładaną kolejno w Legionach Polskich, ideach napoleońskich, powstaniu styczniowym, aż do czasu I wojny światowej i roku 1918. Narracja nie zakończyła się jednak na tym, gdyż później wspomniano także o heroicznej walce o granice II Rzeczypospolitej, okresie 20-lecia międzywojennego, walkach Polaków na frontach II wojny światowej i niełatwej egzystencji w okresie PRL-u aż do 1989 roku i czasów nam współczesnych.

Żródło: www.ranizow.pl


{gallery}rozne/11 listopada{/gallery}

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 163

W tym tygodniu 397

W tym miesiącu 7032

Ogółem 958826