Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

Dni Krzyżowe

DSC 0529 resize

Zgodnie z wielowiekową tradycją trzy dni poprzedzające uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzone są w Kościele jako tzw. Dni Krzyżowe. W Polsce procesje od dawien dawna udawały się do krzyży stojących w polach, przy których odprawiano nabożeństwa błagalne, stąd nazwa „Dni Krzyżowe". Zwyczaj ten, nieco zanikający w ostatnich latach.Dni błagalne, do których należą także Dni Krzyżowe, początkami sięgają starożytności chrześcijańskiej. Pojawiły się w Galii w V w.

 

Św. Mamert, biskup Vienne, kiedy ok. roku 450 nawiedziły Francję klęski żywiołowe, polecił odprawiać procesje błagalne na trzy dni przed Wniebowstąpieniem Pańskim (poniedziałek, wtorek, środa). Synod w Orleanie zatwierdził ten zwyczaj dla Francji w roku 511. Zwyczaj ten przyjął się w całym chrześcijaństwie. Właśnie bowiem wtedy w Europie jest wiosna w całej pełni, a wiosenne burze, deszcze, posucha mogą zniszczyć cały dobytek i spowodować głód.
W naszej parafii odbywają się procesje po Mszy Św. wieczornej. W tym roku udaliśmy się do Krzyża misyjnego przy Kościele, do kapliczki na ul rzeszowskiej i do kapliczki przy stacji CPN, gdzie odmawiano modlitwy o Boże błogosławieństwo dla rolników i ich ciężkiej pracy oraz o stosowną pogodę, potrzebną do obfitych zbiorów. Proszono też za wszystkich ludzi, którzy pracują o błogosławieństwo w ich trudzie. Śpiewano litanię do Wszystkich Świętych. Wszystkim za obecność i wspólną modlitwę dziękujemy.

 

 

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 234

W tym tygodniu 1404

W tym miesiącu 3499

Ogółem 1016483