Pielgrzymka autokarowa Litwa, Łotwa, Estonia i Helsinki
Z piątku na sobotę z przed kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raniżowie, 46 osób z księdzem Proboszczem, wyruszyło autokarem na pielgrzymkę, szlakiem sanktuariów Suwalszczyzny, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Finlandii. Towarzyszyła nam Pani Halinka pilotka, reprezentująca biuro Mateo Travel. Pierwszą odwiedzoną miejscowością była Sokółka. Tu rankiem w Kolegiacie św. Antoniego Padewskiego, uczestniczyliśmy w porannej Mszy Świętej, sprawowanej przez naszego księdza Proboszcza. W tej świątyni 12 października 2008 roku wydarzył się cud eucharystyczny. Przemierzając Suwalszczyznę, zatrzymaliśmy się w Augustowie, i z portu „Białej floty” kanałem augustowskim, popłynęliśmy statkiem„ Serwy”, szlakiem papieskim. Na statku do dziś znajduje się kajuta, w której odpoczywał Św. Jan Paweł II, w 1992 r. podczas rejsu do Studzienicznej. My również odwiedziliśmy Studzieniczną, by pomodlić się przed cudami słynącym obrazem Matki Bożej. Kontynuując podróż wieczorem dotarliśmy na nocleg do Kowna.
Po Kownie (28 kwietnia) oprowadziła nas miejscowa Pani przewodnik zaczynając od Zamku Kowieńskiego przez starówkę pod Bazylikę Archikatedralną p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Z Kowna udaliśmy do Szydłowa, gdzie w Bazylice Najświętszej Maryi Panny, uczestniczyliśmy w niedzielnej Eucharystii. Po krótkim zwiedzaniu udaliśmy się do miejsca szczególnego, jakim jest Góra Krzyży koło Szawli. Tu na niewielkim wzniesieniu, zgromadzono niezliczoną ilość krzyży rożnej wielkości. Każdy z nich kryje jakieś wspomnienie lub intencję. W godzinach wieczornych przekroczyliśmy granicę Łotwy, docierając na nocleg do Rygi, położonej po obu brzegach Dźwiny.
Miasto zwiedziliśmy z miejscowym przewodnikiem (29 kwietnia) przemierzając starówkę, poznając historię zwiedzanych miejsc i smak balsamu ryskiego. Po zwiedzaniu udaliśmy się do Kościoła na Mszę Świętą.Po południu wyruszyliśmy w drogę do Tallina.
Wczesnym rankiem (30 kwietnia) z portu w Tallinie, wypłynęliśmy promem do Helsinek. Zwiedzenie historycznego centrum stolicy Finlandii rozpoczęliśmy od Placu Senackiego, mijając Uniwersytet, Pałac Rządu i katedrę luterańska, pomnik cara Aleksandra II, Sobór Uspieński, Bibliotekę Narodową, kościół luterański Temppeliaukio, wykuty w skale. Msza Święta, tego dnia została odprawiona przez księdza Proboszcza,
w katedrze p.w. Św. Henryka. Jest to ważna świątynia dla nas Polaków, ponieważ została wybudowana w 1860 dla Polskich żołnierzy służących w armii rosyjskiej. Po południu udaliśmy się do portu skąd promem wróciliśmy do Estonii.
W pierwszy dzień maja z miejscowym przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie Tallina. Poznawaliśmy historię miasta dotykając średniowiecznych murów obronnych, zatrzymując się przed zamkiem Toompea - obecnie siedzibą rządu i parlamentu - Soborem Aleksandra Newskiego, przy tarasach widokowych i w innych ciekawych miejscach. W katedrze Św. Apostołów Piotra i Pawła, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, po której żegnając Tallin, wyruszyliśmy do Wilna. W autokarze oprócz codziennej modlitwy różańcowej i Koronki do Bożego Miłosierdzia, z racji rozpoczynających się nabożeństw majowych, odśpiewaliśmy Litanię Loretańską i inne pieśni ku czci Matki Bożej.
Zwiedzanie Wilna rozpoczęliśmy (2 maja) z miejscową Panią przewodnik, od Cmentarza na Rossie. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Mauzoleum „Matka i Serce Syna”, w którym spoczywa matka Józefa Piłsudskiego – Maria z Billewiczów Piłsudska oraz urna z sercem Marszałka. Przy grobie modliliśmy się za poległych w walce o wolną Polskę i pokój wśród narodów. W zadumie przeszliśmy miedzy kwaterami, gdzie spoczywają wierni żołnierze Marszałka i wielu innych zacnych i uczonych Polaków. Z cmentarza przeszliśmy do Kościoła Św. Piotra i Pawła na Antokolu. Następnym punktem było Wileńskie Stare Miasto. Z zewnątrz oglądaliśmy, kościoły, cerkwie, Uniwersytet, Pałac prezydencki i wiele innych zabytków architektury, zmierzając ku Ostrej Bramie. Dla nas było to miejsce najbardziej wyczekiwane. W kaplicy, przed obliczem Matki Bożej Miłosiernej uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, odprawionej przez księdza Proboszcza. Nasi pielgrzymi brali czynny udział we Mszy Św. czytając fragmenty Pisma Świętego i śpiewając psalm. Klęcząc przed cudownym obrazem, wielu z nas zostawiło tu swoje podziękowania i prośby do Matki Bożej.
Po Mszy Św. udaliśmy siędomu przy ul. Rossa, w którym mieszkał ks. Michał Sopoćko
i mieściła się pracownia malarza Eugeniusza Kazimirowskiego. To w tym domu malarz zgodnie ze wskazówkami siostry Faustyny namalował obraz "Jezu – ufam Tobie". W pracowni gdzie powstawał obraz, obecnie mieści się kaplica Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Znajdują się tu także relikwie siostry Faustyny i błogosławionego ks. Michała Sopoćki, przy których mogliśmy się pomodlić. Opuszczając Wilno (3 maja) udaliśmy się do Troków.
W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Następnie udaliśmy się do zamku na wyspie jeziora Galwe, zbudowanego w XIV–XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć kolorowe drewniane domy Karaimów, przybyłych na Litwę w XIV wieku na zaproszenie księcia Witolda. W miejscowej restauracji raczyliśmy pierożkami karaimskimi, popijając gorącym rosołem. Opuszczając Litwę, udaliśmy się w drogę do domu. Przed północą stanęliśmy przed naszym parafialnym kościołem, pożegnaliśmy znakomitych Panów Kierowców i naszą pilotkę Panią Halinkę.
Podsumowując - według ustalonej kolejności, przemierzaliśmy kraje nadbałtyckie, wielbiąc Boga modlitwą i pieśnią. Podczas homilii każdego dnia rozważaliśmy Słowo płynące z tekstów czytań i Ewangelii. Modląc się w świątyniach chrześcijańskich, umacnialiśmy naszą wiarę, a poznając ich historię, uzupełnialiśmy wiedzę religijną i historyczną.
Pielgrzymi, składają serdeczne podziękowania: księdzu Proboszczowi za zorganizowanie wyjazdu i opiekę duchową; Panom Kierowcom za bezpieczną podróż; Pani Halince za logistykę; sympatycznym i bardzo merytorycznym Przewodnikom, za przekazaną wiedzę i pogodę ducha - Bóg zapłać!