Pielgrzymka do Medjugorie

W dniach 16-25 sierpnia 2022 parafianie z Raniżowa i Huty Komorowskiej udali się z pielgrzymką do Medjugorie. Z uwagi na duże zainteresowanie pielgrzymowaliśmy w dwóch 50 osobowych grupach pod przewodnictwem ks. Bogdana Piekuta i ks. Daniela Korycińskiego.

Zanim jednak dotarliśmy do Medjugorie, to po drodze zwiedziliśmy :

Budapeszt : Wzgórze Zamkowe z kościołem św. Macieja, Parlament, plac św. Trójcy, Plac Bohaterów, Bazylikę św. Stefana. Wieczorem spożywaliśmy kolację w urokliwej czardzie przy dźwiękach węgierskiej muzyki.

Park Narodowy Plitwickie Jeziora – najpiękniejszy park narodowy Chorwacji gdzie trudno było nie dostrzec piękna Stworzenia Pana Boga w krajobrazach . W tym dniu uczestniczyliśmy we Mszy Św. w chorwackim Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes w Vepric.

Medjugorie – to nie tylko sanktuarium Matki Bożej, ale jest to miejsce zdarzeń, które jeszcze trwają. Przybywa tu rocznie blisko trzy miliony pielgrzymów z całego świata. Przy kościele św. Jakuba znajduje się ogromny plac z ołtarzem polowym, gdzie każdego dnia o godzinie 19.00 odprawiana jest Msza święta poprzedzona różańcem. Arcybiskup Henryk Hoser stwierdził, że: Medjugorie to zjawisko, które można opisać w prostych słowach – modlitwa, cisza, post, spowiedź święta. Mszy Św. sprawowanej przez ok.20 kapłanów przewodniczył nasz ks. Proboszcz Bogdan Piekut. W drodze na Podbrdo - Górę Objawień odmówiliśmy różaniec . O godzinie 4:30 rano udaliśmy się na Drogę Krzyżową na górę Kriżevak.

Kolejne dni to :

Mostar- gdzie oczywiście idziemy na słynny most nad rzeką Neretwą, zbudowany w XVI wieku. Przez wieki był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem – zarówno chrześcijaństwa z islamem, jak i katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami. Symbol ten celowo zniszczyła chorwacka armia podczas wojny bośniackiej w 1993 roku. Odbudowano go po dziecięciu latach i ponownie łączy muzułmanów i chrześcijan mieszkających na przeciwległych brzegach. Widać jeszcze ślady wojny, w której zginęło 60% ludności bośniackiej.

Blagaj - największe wywierzysko na Bałkanach i jedno z najciekawszych w Europie, gdzie z siłą 45m3 na sekundę rzeka Buna wypływa z podziemnego korytarza.

Dubrownik z urokliwą starówką. To twierdza obronna i główny ośrodek turystyki. Odwiedzamy kościół patrona miasta św. Błażeja biskupa i męczennika.

Na naszej pielgrzymce nie zabrakło także chwil relaksu nad wodami Adriatyku w Neum.

Split - tu zwiedzamy pałac cesarza rzymskiego Dioklecjana. Wsławił się, jako nieprzejednany wróg chrześcijaństwa. Jego szczątki doczesne usunięto z grobowca, a miejscu tym zbudowano katedrę św. Dujma.

Trogir - malownicze miasto słynące z pięknej starówki, katedra św. Wawrzyńca z XII w., kaplica błogosławionego Ivana Ursini - najpiękniejszy zabytek renesansu w Dalmacji.

Chorwację pożegnaliśmy w Narodowym Sanktuarium Chorwatów -Marija Bistrica.Tam uczestniczyliśmy w ostatniej wspólnej Mszy Św. dziękując za ten piękny, wspólnie spędzony czas .

Bogu niech będą dzięki za wszystko czego doświadczyliśmy. Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, aby całe piękno przeżyć duchowych mogło zagościć i pozostać w naszych sercach.

 zobacz zdjęcia

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 393

W tym tygodniu 2272

W tym miesiącu 7653

Ogółem 1056778