Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

Dwie krainy: Warmia i Mazury

Dwie krainy i obie piękne. Kolejna pielgrzymka po Polsce z cyklu „Polska piękna jakiej nie znamy”, która odbyła się w dniach 20-22.09.2019.

Wyjazd 19.09.2019 z czwartku na piątek pół godziny przed północą. Opiekun duchowy ks. Proboszcz Bogdan Piekut.

Dzień pierwszy: Pelplin. Msza Św. i zwiedzanie Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie, niestety tylko z zewnątrz ze względu na trwający w środku remont, a także ogrodów i muzeum. Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Pelplinie – gotycki kościół, pierwotnie świątynia klasztoru cystersów, od 1824 siedziba miejscowego biskupa. W muzeum czekała na nas niespodzianka, bo można było zobaczyć oryginał biblii Gutenberga, który na co dzień nie jest wystawiony. W samo południe zaczęliśmy zwiedzać Zamek w Malborku. Gotycki  zamek wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem architektury obronnej. W latach 1309-1457 był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. W 1961 roku utworzono tu Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Po niemal trzech godzinach zwiedzania zamku udaliśmy się ma nocleg do Domu Pielgrzyma w Głotowie. Głotowo: Warmińska Jerozolima. Głotowo słynie z Kalwarii, zbudowanej na wzór jerozolimskiej. Zbudowano ją w XIX za pieniądze miejscowego kupca, który z pielgrzymki do Ziemi Świętej wrócił z takim właśnie pomysłem. Johannes Merten, bo tak zwał się ów kupiec, małe kamyki, które znalazł na Drodze Krzyżowej w Jerozolimie, zabrał ze sobą jako relikwie. Zostały umieszczone w kaplicach - stacjach. Kalwarię budowano w latach 1878-1893 na obszarze 7 hektarów. Zadbano nawet o to, aby wiernie odwzorować długość i nachylenie Drogi Krzyżowej z Jerozolimy. W sumie w Głotowie jest 14 stacji Drogi Krzyżowej oraz kaplica Pana Jezusa w Ogrójcu i grota Matki Bożej z Lourdes ze źródłem. To także miejsce cudu eucharystycznego z 1290 roku; więcej o nim w załączonym linku http://parafia.tarnawiec.pl/cud-eucharystyczny-glotowie-1290-roku/.

Dzień drugi, to całodzienne zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem (pan Mariusz jest autorem wielu opracowań o Warmii i Mazurach do specjalistycznych branżowych przewodników). Zaczęliśmy od zamku biskupiego w Lidzbarku Warmińskim. Czternastowieczny zamek biskupów warmińskich to perła gotyku północnej Polski. Oryginalna siedziba biskupia pozwoliła nam się przenieść w czasy Kopernika. Następnie Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Warmińskim. Nawiedziliśmy sanktuarium ufundowane przez bpa Mikołaja Szyszkowskiego w podzięce za nastanie pokoju w 1635 ( pokój w Sztumskiej Wsi po wojnie ze Szwedami o ujście Wisły). W budynkach poklasztornych sanktuarium więziony był w latach pięćdziesiątych XX wieku Prymas Wyszyński- zobaczyliśmy Jego celę i inne miejsca związane z uwięzieniem. Kolejny punkt na trasie to barokowe sanktuarium w Świętej Lipce. W przepięknym, jednolitym stylowo wnętrzu wysłuchaliśmy ok. 15 min. prezentacji organowej ( organy wyposażono w figurki poruszające się w czasie gry). I na koniec dnia zwiedzanie Wilczego Szańca- byłej kwatery wojennej Adolfa Hitlera.

Dzień trzeci: Po śniadaniu udaliśmy się do Olsztyna. Program w Olsztynie zorganizował nasz rodak Ksiądz Władysław Nowak, profesornauk teologicznych, emerytowany profesor zwyczajnyUniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, specjalista w zakresie liturgiki i ekumenizmu. Zwiedziliśmy Muzeum Katedralne i Muzeum Zamku Kapituły Warmińskiej. W samo południe uczestniczyliśmy we Mszy Św. w Kaplicy Seminaryjnej (najstarsze seminarium w Polsce). W drodze powrotnej niespodzianka nie ujęta w programie; zatrzymaliśmy się na chwilę na polach Grunwaldu.

zobacz zdjęcia

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 11

W tym tygodniu 341

W tym miesiącu 2717

Ogółem 852725