Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

Pielgrzymka do Dolnego Śląska i Pragi

Polska piękna jakiej nie znamy.

To już tradycja - jedna pielgrzymka na wiosnę, druga na jesień. Wiosna tego roku pod hasłem: pielgrzymka do polskich korzeni – Białoruś, a jesień - Polska piękna jakiej nie znamy (abstrahując od czeskiej Pragi). Motyw przewodni zaczerpnięty ze szczerego zachwytu jednej z uczestniczek wyprawy, która po zwiedzaniu Świdnicy westchnęła „nie wiedziałam, że tyle pięknych miejsc jest w Polsce”. Gwoli sprawiedliwości - większość z nas nie wiedziała.

Dłuższy wstęp, więc telegraficzna relacja. Wyjazd 21.09.2018 o północy. Przewodnik i opiekun duchowy, jak zawsze niezawodny – ks. Proboszcz Bogdan Piekut.

Dzień pierwszy: Świdnica. Zwiedzanie Katedry św. Stanisława i św. Wacława wpisanej na listę Pomników Historii (piękna sama w sobie i kryjąca tyle tajemnic, że pół dnia na jej zwiedzanie to mało). Następnie, Kościoła Pokoju (największa drewniana, barokowa świątynia ewangelicko - augsburska na świecie, wpisana na listę UNESCO). Spacer po Rynku i po okolicznych uliczkach kryjących perełki architektury. Starówka świdnicka przez specjalistów uznawana jest za najcenniejszy zespół urbanistyczny na Dolnym Śląsku, porównywalny ze starówką krakowską i toruńską. Jedziemy do Książa. Zamek Książ – jeden z najpiękniejszych, trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Dalej kolejna perełka: Krzeszów. Zwiedzamy Opactwo Cystersów i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (arcydzieło sztuki późnego baroku, ucieleśnienie sakralnego przepychu , zabytek klasy zerowej).

Drugi dzień to całodzienne zwiedzanie czeskiej Pragi. To temat na osobną relację. Na szczególną uwagę zasługuje Kościół Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej kryjący w swym wnętrzu bezcenny skarb otoczony od wieków powszechnym kultem – figurkę Praskiego Dzieciątka Jezus. W tym szczególnym miejscu- w bardzo dziś zlaicyzowanym kraju- mszę św. sprawował nasz ks. Proboszcz.

Dzień trzeci- Wambierzyce: Tam uczestniczyliśmy we Mszy św. w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin, gdzie była możliwość uzyskania odpustu zupełnego ze względu na Rok Jubileuszowy (800-lecie Wambierzyc). Na koniec Bardo Śląskie nazywane miastem cudów, to słynne miejsce pielgrzymkowe. W centrum miejscowości znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary- czyli barokowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, powstały w XVII w.

W świątyni, w ołtarzu głównym znajduje się za szkłem cenna Figura Matki Bożej Bardzkiej łaskami słynąca, pamiętająca czasy XII wieku.

Powrót do Raniżowa . Wita nas nasz Kościół parafialny, który na nowo nabrał blasku dzięki remontowi.

Za podsumowanie niech posłuży fakt, że kilka osób deklaruje chęć ponownego zobaczenia tych miejsc z rodziną.

zobacz zdjęcia

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 7

W tym tygodniu 452

W tym miesiącu 1827

Ogółem 683978