Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

Pielgrzymka do Polskich Korzeni - Białoruś 2018

W dniach 28.04.2018 – 02.05.2018 grupa pielgrzymów z inicjatywy i pod przewodnictwem ks. Proboszcza Bogdana Piekuta pielgrzymowała po Białorusi - ( w części) dawnych kresach Rzeczypospolitej z czasów jej świetności. W pierwszym dniu pojechaliśmy do Kosowa Poleskiego, gdzie odwiedziliśmy folwark Mereczowszczyznę, w którym urodził się Tadeusz Kościuszko i kościół Św. Trójcy . W drugim dniu przejechaliśmy do Zaosia, miejsca, w którym urodził się największy polski poeta romantyczny - Adam Mickiewicz. Zatrzymaliśmy się przy jeziorze Świteź, uwiecznionym w jego poezji. W Nowogródku zwiedziliśmy Dworek (dziś Muzeum) Adama Mickiewicza, miejsca jego dzieciństwa i młodości. W Mirze zobaczyliśmy zespół zamkowo-parkowy, który posłużył Mickiewiczowi za pierwowzór zamku Horeszków w ”Panu Tadeuszu”. Znajduje się on na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W kolejnym dniu udaliśmy się do Nieświeża, gdzie wznosi się jedna z najwspanialszych magnackich rezydencji Rzeczypospolitej - zamek książęcy Radziwiłłów. Jest zabytkiem o bogatej i barwnej historii wpisanym na Listę UNESCO. Zobaczyliśmy również kościół Bożego Ciała . W czwartym dniu zwiedzaliśmy Mińsk - stolicę Białorusi, który wywarł bardzo pozytywne wrażenia na uczestnikach pielgrzymki. Odwiedziliśmy też Kuropaty- miejsce gdzie znajdują się mogiły tysięcy ofiar politycznych NKWD, Po drodze do Pińska nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polesia w Łagiszynie, a także odwiedziliśmy Dom Miłosierdzia, wielkie dzieło prowadzone przez Księdza Tadeusza Szeszko, znanego raniżowskim parafianom . Ostatni dzień to zwiedzanie Pińska – nieformalnej stolicy Polesia- z jego licznymi obiektami sakralnymi i świeckimi. Następnie pojechaliśmy do Janowa Poleskiego, gdzie w 1645 r Św. Andrzej Bobola poniósł śmierć męczeńską.

Podobno jeden obraz więcej mówi niż 100 słów, więc niżej zamieszczamy relację fotograficzną .

 zobacz zdjęcia

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 67

W tym tygodniu 255

W tym miesiącu 2554

Ogółem 680364