Wielka Sobota

DSC 0014 resize„O wzniosła tajemnico tej Świętej Nocy! Nocy, w której przeżywamy na nowo to przedziwne wydarzenie zmartwychwstania! Gdyby Chrystus pozostał więźniem grobu, istnienie ludzkości i całego stworzenia niejako straciłoby swój sens. Lecz Ty, Chryste, naprawdę  zmartwychwstałeś!”

19.IV.2003 r. –Wigilia Paschalna w bazylice św. Piotra- Jan Paweł II

W tym dniu nie odprawia się mszy św. , zaś wieczorne nabożeństwo wigilii paschalnej należy już do liturgii niedzieli wielkanocnej. Tego dnia w kościołach odprawia się liturgię słowa, która symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa. Na zewnątrz świątyni rozpalane jest ognisko. Kapłan przejmuje od niego ogień i zapala Paschał - symbol zmartwychwstałego Chrystusa. W procesji, z zapalonym Paschałem, kapłan wchodzi do kościoła. Obrzęd ten wykonuje się tylko raz w roku. Drugim akcentem liturgii Wielkiej Soboty jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. W ciągu całego dnia księża święcą przynoszone przez wiernych do kościołów koszyki z potrawami, które znajdą się później na wielkanocnych stołach. Zgodnie ze zwyczajem przygotowuje się też pisanki i inne tradycyjne ozdoby.