Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

Kto Ty jesteś? Jaki znak Twój?

polska_flaga

Orzeł Biały jest od ponad tysiąclecia symbolem naszej narodowej tożsamości. Zadawane od dzieciństwa pytanie: Kto Ty jesteś? – ugruntowywało w nas przez lata świadomość, że przetrwanie tego znaku okupione zostało ofiarą życia wielu pokoleń. Dlatego naszą wspólną powinnością jest właściwe pielęgnowanie jego wizerunku.

Dziś w Niedzielę, 11 listopada 2012 roku przypada 94. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku.

Dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy właśnie 11 listopada?

Co się wydarzyło 11 listopada 1918 roku?

Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność.

Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek Piłsudski w tym dniu został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Po negocjacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską 11 listopada 1918 r. wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. W nocy żołnierze rozbroili niemiecki garnizon, który stacjonował w Warszawie. Dzień później, 12.11. 1918 Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia rządu.

 

Święto Niepodległości to okazja do refleksji nad przeszłością, ale przede wszystkim nad przyszłością. Kiedy Alojzy Feliński pisał hymn „Boże, coś Polskę” - sprawę niepodległości uznał „za najświętszą”, zapewniając, że Bóg „tknięty jej upadkiem/ wspierał walczących” o jej odzyskanie. Z tej okazji, w tej chwili zadumy, refleksji posłuchajmy, odśpiewajmy pieśni patriotyczne i wojskowe, które towarzyszom Polakom przez tyle pokoleń (kliknij na tutuł by odsłuchać):

"Mazurek Dąbrowskiego - Hymn Polski"

„Boże, coś Polskę”

"Bogurodzica"

"Rota"

„Modlitwa obozowa”

„Legiony”

„O mój rozmarynie”

„Przybyli ułani”

„Ułani, ułani”

„Rozkwitały pąki białych róż”

„Czerwone maki”

„Dziś do ciebie przyjść nie mogę”

„Piechota. Nie noszą lampasów”

„Oka”

„Wojenko, wojenko”

"My, Pierwsza Brygada"

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 168

W tym tygodniu 402

W tym miesiącu 7037

Ogółem 958831