Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

Z dawna Polski Tyś Królową Maryjo... Ty za nami przemów słowo, Maryjo...

IMG 0840 resizeTrzeci maja. Co roku w tym dniu obchodzimy zarówno narodowe, jak i religijne święto. Od wieków też losy naszego kraju ściśle wiązały się z dziejami Kościoła. Szczególnie Matka Boża odgrywała ważną rolę w kształtowaniu się ducha patriotycznego i religijnego Narodu. Zawsze czuwała nad nami. Nie tylko w spokojnych latach, ale i w trudnych chwilach.

Nie opuściła nas podczas "potopu szwedzkiego", w czasach zaborów, powstań
i wojen. To właśnie Ona dodawała sił całemu Narodowi, jednoczyła go, zagrzewała do walki, jednocześnie wzywając do modlitwy. Jesteśmy Jej za to niezmiernie wdzięczni. Szczególnie w tym dniu wspominamy Jej zasługi i dziękujemy Jej za okazaną pomoc i łaski.

Dnia 1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz uroczystym aktem oddał kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając Ją Królową Polski. Święto Królowej Polski, ustanowione przez św. Piusa X dla archidiecezji lwowskiej, papież Pius XI rozszerzył na całą Polskę w roku 1924. Papież Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę, Królową Polski, główną Patronką kraju razem ze świętymi biskupami i męczennikami Stanisławem i Wojciechem.

Uroczystą Mszą św. rozpoczęliśmy obchody tego dnia w naszej parafii. Jednocześnie gościliśmy misjonarkę z Kamerunu siostrę Jacqueline (czyt. Żaklin) z księdzem Józefem Filą, która na każdej Mszy św. opowiadała o życiu misyjnym dając tym samym świadectwo swojego życia i poświęcenia dla spraw misji.

Po Mszy św. procesyjnie udaliśmy się pod Urząd Gminy. Tam po zdaniu meldunku przy melodii Mazurka Dąbrowskiego wciągnięto na maszt Flagę Narodową. Odbyła się też okolicznościowa akademia wykonana przez młodzież szkół z terenu całej gminy.

 

 

 

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 28

W tym tygodniu 686

W tym miesiącu 1462

Ogółem 883967